Oktatlon nasıl bir spordur?

Yarışmaların ilk gününde sırası ile 100 metre koşusu, uzun atlama, gülle atma ve 400 metre koşusu vardır. Bu turların birinin bitişin...

 

Toplam 8 adet alan ve pist sporunu bünyesinde toplayan oktatlon, çoklu bir yarışma çeşididir. Bu sekiz tur 4+4 olabilecek biçimde iki gün içinde tamamlanır. Yalnızca erkeklerin yarıştığı bu dalda sekiz yarışmanın hepsine katılmak zorunlu olduğundan ötürü sporcuların bir neden ile yarışlardan birine katılmamaları bahsi geçen değildir. Bir tura dahil olmamak en direkt diskalifiye sebebidir. Dahil olunan her turda dengeli performans sergilemek gerektiği için oktatlonda dayanıklılık ve teknik ön plana çıkar.

Yarışmaların ilk gününde sırası ile 100 metre koşusu, uzun atlama, gülle atma ve 400 metre koşusu vardır. Bu turların birinin bitişinden diğerinin başlangıcına kadar asgari 30 dakikalık bir ara verilmelidir. Bu ara, yarışmacıların fiziki ve mental sağlığı yönünden gayet önemlidir. İkinci gün içinde ise sırası ile 100 metre engelli koşusu, yüksek atlama, cirit atma ve 100 metre koşusu vardır. İlk günün son yarışının bitişinden ikinci günün ilk yarışının başlangıcına kadar asgari 10 saatlik bir zaman bulunmak zorundadır.

Yarışmanın puanlaması Uluslararası Atletizm Federasyonunun (IAAF) puan cetveline göre yapılmaktadır. Yarışmacılar her bir branştan topladıkları puanların toplamıyla değerlendirilirler. Bu değerlendirmeye katılabilmek için her bir turu tamamlamak gerekmektedir. Sporculara uzun atlama ve gülle atma branşlarında üç deneme hakkı verilir. Bu hakkın hiçbirinde başarı sağlayamayan sporcular o turdan puan alamaz. Ek olarak pist yarışlarında yarışmacıların bir adet hatalı çıkış yapma şansları vardır. İlk hatalı çıkıştan sonraki hatalı çıkışı yapan sporcu veya sporcular o turdan diskalifiye edilir. Yarışmanın nihayetinde benzer puanda olan yarışmacıların olduğu halde şampiyon, branşların ayrı ayrı değerlendirilmesi nihayetinde benzer puana sahip diğer sporculara göre kimin daha çok sayıda birincilik kazandığına göre belirlenir. Yine beraberlik bozulmazsa bu kez yarışmanın bir turunda azami puanı kazanan sporcu şampiyon olur.

 

Oktatlon, iki tüm gün ayrı ayrı sekiz branş için azami performans beklemesi ve yüksek dayanıklılık gerektirmesi nedeniyle atletizmin en zor dallarından biri olarak görülmektedir. Yarışmacılar yedi turda gösterdikleri üstün performansı tek bir turda gösterecekleri düşük performansla yerle bir edebilecekleri için yarışlara hem mental aynı zamanda fiziki anlamda hayli hazır olmalıdırlar.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kano nasıl bir spordur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?