Nasıl vali olunur?

Yazılı ve sözlü sınavlarda başarı gösterdikten sonra 2 senelik kaymakamlık kurslarına katılıp ve 1 sene da yurtdışında bulunup deneyi...

 

Türkiye'nin idari yapılanması içerisinde illerde merkezi idareyi temsil eden vali, benzer zamanda ildeki en üst düzey yöneticidir. Valiler; kaymakamlardan seçilebileceği gibi İl Emniyet Müdürleri ve ilgili Bakanlık çalışanlarından seçilebilir.(Örn: 16 Eylül 2014 tarihinde kararnameyle MGK Genel Sekreteri Muammer Türker Antalya Valisi, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar Ankara Valisi olmuştur.) Emniyet müdürlerinin ve Bakanlık çalışanların vali olabilmesi için atamalar Bakanlar Kurulu onayına sunulur. Onay alınırsa Cumhurbaşkanlığı’na gönderilir. Buradan da onay alırsa atamalar gerçekleşir.

Yazılı ve sözlü sınavlarda başarı gösterdikten sonra 2 senelik kaymakamlık kurslarına katılıp ve 1 sene da yurtdışında bulunup deneyim kazandıktan sonra kaymakam olunarak bir ilçeye atama yapılmaktadır. Ve kişi ‘kaymakam’ unvanını elde eder. Kaymakamlar, çalışmış oldukları ilçelerdeki başarılarına göre ve bakanlıktan aldıkları başarı değerllendirmelerine bağlı olarak Vali olmaya hak kazanırlar. Değerlendirme devamında vali olma hakkı kazananlar duruma göre önce vali yardımcısı daha sonrasında vali olarak atamaları gerçekleştirilir. Atamalar ise Bakanlar Kurulu onayına gönderilir. Onay alınırsa en son Cumhurbaşkanlığı’na gönderilir. Buradan da onay alındığı durumda yürürlüğe gönderilir ve kişi görevlendirildiği ilde vali olarak çalışmaya başlar.

 

Vali olabilmek için asıl ve yaygın olan yol ise Kaymakamlıktır. Kaymakam olabilmek içinse siyasal bilgiler fakültesi, hukuk fakültesi, iktisadi ya da idari bilimler fakültesinden mezun olmak gerekir (AÖF'ün ilgili bölgeleri de dahildir)ç Mezun olunca ise yazılı sınavlara girerek memur olma şartı aranmaktadır.Yazılı sınavda öğrenci üniversitede eğitimini gördüğü derslerden sorumludur(Ekonomi, İdare Hukuku, Anayasa, Türkiye’nin İdari Yapısı, İnkilap Tarihi ve Türkiye’de Demokratikleşme, Türkiye’nin İktisadi Yapısı ve Problemleri, Türkiye’de Mahalli İdareler ve İnsan Hakları alanında Yapılmış olan Düzenlemeler vb).Yazılı sınavda başarı gösteren adaylar daha sonrasında sözlü sınava katılırlar. Şurada ise adayların bilgisinin yanında sözlü ve fiziki temsil yeteneği, kavrama ve yorumlama becerisi, ikna gücü gibi özellikleri ölçülmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Word nasıl öğrenilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?