Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne bağlı olan, merkez veri tabanındaki adli sicil ve arşiv kayıtlarınızı online olarak sorgulayabilirsiniz.

 

Bu hizmeti kullanarak, Adalet Bakanlığı tarafından verilen, adli sicil kaydı belgenize erişebilirsiniz. Bilgilerinizin bir kopyasını yine bu site aracılığıyla alabilir ve her türlü işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Sorgularken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Bir gün (24 saat) içerisinde en fazla 4 adet belge oluşturulabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri isteyen tüm kurumlar için kullanabilirsiniz.
  • Oluşturulacak belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan önce "Belgenin Neden Verileceği" alanının seçiminde dikkatli olmalısınız.
  • Yabancı dile tercüme edilmiş sorgulama sonucuna apostil şerhi verilmesinin istendiği durumlarda; en yakın Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.
  • Oluşturulacak sonuç belgesi, belge üzerindeki "Barkod Numarası" ve "T.C. Kimlik Numaranızı" paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından "Adli Sicil Doğrulama" hizmeti ile görüntülenebilecektir.
  • Oluşturulan adli sicil sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise öncelikle bulunduğunuz yerin mahalli adli sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'ne başvurunuz.
  • Adli sicil ve/veya arşiv kaydınızın bulunmaması halinde Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe, Danca ve Portekizce dillerine tercüme edilmiş sorgulama sonucu alabilirsiniz. Adli sicil ve/veya arşiv kaydınız bulunması halinde bulunduğunuz yerin mahalli adli sicil birimine veya Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurunuz.
 

Açılacak olan sayfada Bilgilendirme ve Onay formu bulunacaktır. İlgili uyarının ardından, "Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum." şeklinde bir onay kutucuğu göreceksiniz. O kutucuğu işaretlemediğimiz takdirde, işlemlere devam edemezsiniz. Kutucuğu işaretleyip, şartları kabul ettikten sonra, sabıka sorgulama işlemi için Devam Et adlı butona basınız.

Ardından Sorgulama Formu sayfası ekrana gelecektir. Sizden istenen diğer bilgileri de girdikten sonra, son olarak Sorgulama Sonucu sayfasına ulaşmış olacaksınız. Sorgulama Sonucu sayfamızdan adli sicil kaydınızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Unutmayın! tüm bu işlemlerden önce, e-devlet şifrenizle turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.

* Adli Sicil Kaydı Sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Badem'in faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?