Nasıl mali müşavir olunur?

3- Mali müşavirlik sınavına girip başarılı olmak,...

 

Asıl adı, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir (SMMM) olan mali müşavirlik bir işletmenin iktisadi, mali, hukuki halleri ile yükümlü olduğu vergi ile ilgili işlemleri muhasebe kurallarına ve ülke yasalarına uygun biçimde bağımsız olan yapan meslektir. SMMM bağımsız olmak zorunda iken şirkete veya kuruluşa bağlı mali müşavirler de vardır.

3- Mali müşavirlik sınavına girip başarılı olmak,

3- Medeni kanun haklarını kullanabilme hakkı olmak,

2- Kamu haklarından yoksun olmamak,

Mali müşavir olmak isteyenler bazı şartlara sahip olmalıdır. Genel şartlar; 

6- Ceza veyahut disiplin suçlarından ötürü memuriyetten atılmamış olması gerekiyor.

Sınavdan başarılı sonuç elde edildi ise mali müşavirlik ruhsatı alınmak suretiyle "mali müşavir" olmaya hak kazanılır. 

Mali müşavir olabilmek için bazı özel şartlara da sahip olmak gerekmektedir. Bu şartlar;

Yasalara göre vergi inceleme yetkisini almış ve ilgili mesleki sınavdan başarılı olup, yeminli mali müşavirlik sınavından başaralı olmuş kimselerde mali müşavirlik (smmm) sınavına girme - başarılı sonuç alma şartı aranmamaktadır.

1- TC uyruklu olmak

4- TCK 53'e göre kasten bir suç işlememek ve affedilse dahi 1 seneden çok ceza almamış olmak, anayasal düzene karşı suç işlememek, ihaleye fesat karıştırma, zimmete para geçirme, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, kapazanlık, hileli iflas, kara para gibi suçtan kaynaklanan malları aklama, kaçakçılık, dolandırıcılık gibi yüz kızatıcı suçları işlememiş olmak,

 

2- 3 sene süresince başka bir mali müşavirin yanında veyahut mali müşavirlik bürosunda staj yapmak,

Mali müşavirlik; muhasebe mesleğini yapan 3 meslekten biridir. Diğerileri ise serbest muhasebeci ve yeminli mali müşavir meslekleridir. Mali müşavirler olmak isteyenlere matematiğe ilgi duymaları ve konsantrasyonlarını artırma çalışmaları yapmaları önerilir.

1- Minimum 4 senelik fakülte mezunu olmak: Her 4 senelik fakülte mezunu mali müşavir olamaz, sadece  işletme, muhasebe, hukuk, iktisat, maliye, bankacılık, siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunları veya dengi okul mezunları mali müşavir olabilir. Veyahut yurt dışında bunlara eş değer, denklik belgesi almış olmak şartı ile bir fakülteden mezun olmak gereklidir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Rüzgar enerjisi nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?