Enformasyon teknolojileri mezunları ne iş yapar?

Bu mesleği seçmeyi düşünen adayların teknolojiye, bilişime ve işletme alanına ilgi duyması önemlidir. Mantık yürütmeyi, araştırma yap...

 

İşletme bilimi ile bilgisayar programcılığını birleştiren disiplinlerden Enformasyon Teknolojileri bilişim çağının yaşandığı günümüz dünyasında işletmeler için ayrılmaz bir parçadır. 

Bu mesleği seçmeyi düşünen adayların teknolojiye, bilişime ve işletme alanına ilgi duyması önemlidir. Mantık yürütmeyi, araştırma yapmayı seven kişiler olması ve hassaten asgari bir yabancı dil bilmesi diğer önemli niteliklerdir. Enformasyon Teknolojileri Uzmanları matematiksel düşünme ve analiz konusunda yetenekli kişilerdir. Bilişim ve teknolojinin getirdiği yenilikleri takip ederler, bu yenilikleri en yararlı halde uygulamaya ve entegre etmeye çalışırlar. 

Hızla gelişen ve büyüyen teknoloji dünyası, bilişimi, teknolojiyi ve işletme bilimini daha etkin, daha aktif kılmak için alanında uzman kişilere ihtiyaç duymaya başlamış, bu doğal olarak Enformasyon Teknolojileri programını ortaya çıkarmıştır. Sektöründeki sorunlara, ihtiyaçlara, eksikliklere çözüm bulmayı sağlayan ve benzer zamanda bilişimden anlayan uzmanları yetiştirmeyi hedefleyen bu program gelecek vaad eden işler arasında gösterilir. 

Enformasyon Teknolojileri bölümünü bitirmiş olanlar şirketlerin, bilişim ve teknoloji alanındaki problemlerini tespit ederek, bu problemlere çözüm bulur, ihtiyaçları karşılar. Verileri pek güzel bir biçimde analiz eder ve bunu bilgisayar ortamına entegre eder. Bulunmuş olduğu kurumun yahut şirketin ihityaçlarını gözeterek sistemler geliştirir, işletmenin ihtiyacına göre yazılım geliştirir, bilgi sistemlerine yönelik ürün tasarlar.

 

Eğitim boyunca genel açıdan diferansiyel ve integral Hesabı, programlamaya giriş, genel fizik, ayrık matematik, veri tabanı sistemleri, işletim sistemleri, bilişim sistemlerinin analiz ve tasarımı, veri yapıları ve algoritmalar, istatistik, ekonomiye giriş, bilgisayar ağlarının temelleri, kısım seçmeli dersi, işletmelerde proje yönetimi gibi dersler görülecektir.

Bu bölüm mezunu olan adaylar bilgisayar ağ yönetimi, sistem analizi ve tasarımı, e-ticaret, yazılım geliştirme gibi çok geniş bir alanda çalışabilme imkânına sahip olmakla beraber bankalarda veyahut finans kuruluşlarında da çalışma olanağına sahipler. Bundan hariç mezunlar veri tabanı yöneticiliği, bilgisayar sistem analisti, yazılım proje lideri, ağ sistemleri yöneticliği, bilgi güvenliği uzmanlığı, yazılım geliştiriciliği, bilişim sistemleri yöneticisi, bilgisayar destek analisti, iletişim güvenliği uzmanlığı gibi poziyonlarda da çalışabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Endüstri sistemleri mühendisliği mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?