Gıda teknolojisi mezunları nerelerde çalışır?

Bundan hariç bu alandan mezun olan kişiler sağlık sektörü olan beslenme ve diyetetik alanını da tamamlayarak beslenme uzmanı olarak ç...

 

Tarımsal ve hayvansal hammaddeleri yenilikçi teknolojilerle kullanarak yeni ürünler geliştirmeye yönelik bir kısım olan Gıda Teknolojisinin önemi, ambalaj sanayisinde yaşanan hızlı gelişmeler ile her geçen gün artar. Türkiye'de de son senelerde yaşanan sosyal ve iktisadi değişimler ile gıda alanında tüketim alışkanlıkları önemli değişimlere uğramıştır.

Bundan hariç bu alandan mezun olan kişiler sağlık sektörü olan beslenme ve diyetetik alanını da tamamlayarak beslenme uzmanı olarak çalışabilirler. Sektörde marketlerde, unlu mamuller üreten işletmelerde kalite kontrol elemanı olarak görev alırlar. Özel işletmelerin yanında kamu kurumlarında (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlık ve Müdürlükleri, Belediye, İl Sağlık Müdürlükleri vs.) teknisyen olarak iş bulabilirler.

Bütün bu faktörler gıda endüstrisinde daha çağdaş yöntemlerin geliştirilmesine zemin hazırlamıştır. Dış piyasada rekabet gücü bulabilmek ve ürün çeşitliliğini arttırmak adına daha eğitimli iş gücünün istihdam edilebilmesi için bu alanda liseden başlamak suretiyle üniversitelerde bölgeler açılmıştır.

Ek olarak bu alanda akademik kariyer yapmak isteyenler üniversite eğitiminin sonrasında gereken olan master ve doktora programlarını da tamamlayarak bu alanda da çalışabilirler. Mesleki yeterliliklere sahip, yabancı dil bilen, üretim ve laboratuvar teknisyenleri yurtdışında da iş bulma imkânına sahiptirler.

 

Üretim sektörünün öncü alanlarından biri olan gıda teknolojisi ülke genelinde bir istihdam kaynağıdır. Büyük tesislerin peşi sıra küçük ve orta ölçekli fabrikaların artışı bu bölüm mezunu olan çokca kişiye iş imkânı sağlamaktadır. Gelişen teknolojik ekipmanla beraber nitelikli eğitime de ihtiyaç doğmuştur. Gıda alanında uluslararası standartlarda kaliteli üretim yapma ve pazarlama çabaları işletmelerde kontrol laboratuvarlarının oluşturulmasını zorunlu kılmıştır. Bu laboratuvarlarda gıda mühendisleri kadar gıda laboratuvar teknisyenlerine de ihtiyaç duyulur. Dolaylı olarak bu alanda mesleki eğitimini başarıyla tamamlayanlar işletmelerin üretim ve laboratuvar birimlerinde teknisyen olarak çalışma imkânına sahiptir. Bu anlamda meslek liselerinden mezun olan kişiler sektörde teknik eleman olarak çalışabilecekleri gibi, eğitimlere devam ederek ön lisans ve lisans programlarını tamamlayarak gıda mühendisi unvanı kazanabilirler.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Hungaroloji mezunları nerelerde çalışır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?