Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları gemi tasarımı, yat tasarımı, liman tasarımı, kıyı işletmelerinin tasarımı gibi deniz...

 

Denizaltılar, gemi ve sabit deniz yapıları gibi envaiçeşit deniz araçlarının tasarımlarını hazırlayan Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümü üretim aşamalarında mühendis olarak çalışan kimseleri yetiştirmek üzere kurulmuş bir kısımdır. 4 senelik lisans programıdır. MF-4 puan çeşidi ile kayıt yapılmaktadır.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları gemi tasarımı, yat tasarımı, liman tasarımı, kıyı işletmelerinin tasarımı gibi denizcilik alanında kullanılan her çeşit aracın tasarımlarını yapabilir. Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği mezunları kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışabilir. 

Kamu sektörü

Gemi ve deniz teknolojisi Mühendisliği mezunları kamuda Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı'nda devlet memuru olarak çalışabilir. Bu bakanlığın sahada hizmet veren mühendis kadrolarında iş bulabilirler. Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı'na ait limanlar ve tersaneler de çalışma alanları içerisindedir.

Özel sektör

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları hassaten İstanbul ve Tuzla etrafında bulunan gemi yapım şirketleri ile deniz ulaştırma hizmeti veren şirketlerde çalışma imkânına sahiptir. Özel şirketlerde gemi yaparken mühendis olarak çalışabilirler. Tasarım biriminde ve teknik görevli kadrolarında çalışmalar yapabilir, gemi tasarımı, iç mekân tasarımı, su altı boru döşeme hizmetleri gibi hizmet veren özel şirketlerde görev alabilirler.

 

Askeriye

Bölümünden mezun olanlar askeriyede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda çalışabilirler. Teknik kadrolarda mühendis olarak çalışma imkânına sahip olduğu gibi bu komutanlığın araştırma ve geliştirme birimlerinde de çalışma olanaklarına sahiptir.

Sigortacılık

Gemi ve Deniz Teknolojisi mühendisliği mezunları çalıştıkları kurumlarda:

Gemi söküm ve onarım merkezlerinde teknik kadroda mühendis olabilirler. Ulaştırma hizmeti veren şirketlerde gemi ulaştırma alanında çalışabilirler.

 Sigorta şirketlerinde denizcilik ve ulaştırma alanında sahip oldukları bilgileri sigorta hizmeti sağlanacak kurumlar için kullanabilirler. Sigorta şirketlerinde denizcilik ve ulaştırma alanındaki sigorta hizmetlerinde görüşmeler ve anlaşmalar yapabilirler. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Girişimcilik mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?