Gıda teknolojisi mezunları ne iş yapar?

Gıda teknolojisi mezunları ne iş yapar?...

 

Yiyeceklerin içinde yer alan maddelerin, sağlıklı olmak açısından hangi düzeyde olduğunu inceleyen ve analiz eden bölüme Gıda Teknolojisi bölümü denilir.

Gıda teknolojisi mezunları ne iş yapar?

Günümüz gıda fabrika yahut işletmelerinin, gıda teknolojisi mezunlarını çalıştırma zorunluluğu mevcuttur. Yani her işletme, gıda eğitimi almış bir gıda teknolojisi uzmanını çalıştırmak durumundadır.

Parça lisans ve önlisans eğitimi vermektedir. 2 sene ve 4 senelik süreyi kapsayan eğitim programına dahildir. Bu zaman zarfında gıdaların, biyolojik olarak nasıl incelenmeleri gerektiği öğretilir.

Gıda teknolojisi bölümü mezunu olan kişiler, gıda laboratuarlarının bulunmuş olduğu bütün gıda işletmelerinde çalışabilirler. Önemli olan çalışılacak fabrikanın veyahut işletmenin, gıda üretimi veyahut kontrolü yapmasıdır. Örnek vermek gerekirse gıda teknolojisi mezunları maden suyu üreten bir fabrikada çalışabilirler. Amaçları fabrikada üretilen maden suyunun kalite standartlarını, içindeki mineral miktarını kontrol etmektir. Çalışılan fabrika yahut işletmenin ürettiği gıdaya bağlı olarak yapılmış olan iş değişebilir. İncelen gıda ara sıra et olabilirken bazen da süt olabilir.

Gıda Teknolojisi, gıdaların içinde yer alan besin değerleri başta olmak üzere, taşıdıkları mikrobiyolojik maddelere kadar her şeyi inceler. Numune olarak seçilen 100 gram et içindeki bakteri miktarını, gıda teknolojisi bölümü inceler. İncelenen bu 100 gram ette, belirlenen bakteri miktarı ile olması gerekli olan bakteri miktarı kıyaslanır. Çıkan sonuca göre et, kullanılıp kullanılmamasına dair rapor edilir.

 

Gıda teknolojisi kısmının inceleme alanı çok geniştir. Gıda teknolojisi, iki senelik olarak okunduğunda iş imkanı düzeyi düşer. Bu düzey dört senelik eğitimle kıyaslandığı zaman bu sonuca varılır. 4 senelik gıda bölümü, mühendislik fakültesine bağlı olarak verilir. Gıda mühendislerinin itibarı da, iki senelik gıda teknolojisi mezunlarına göre yüksektir. Alınan eğitimde farklılıklar bulunur. Ek olarak 4 senelik programda daha fazla ders imkanı varken, iki yıllıkta bu imkan nerdeyse yarıya düşer.

Üniversite eğitiminde stajla beraber, gıda teknolojisi bölümündeki öğrencilerin iş hayatı başlar. Bu iş hayatı, film demosu gibidir. Mezun olunca nasıl bir iş yapacaklarının ve okulda öğrenilen teorik bilgileri iş hayatında nasıl kullanacaklarının küçük temsilidir. Staj yaparken zevk alan insanlar, iş hayatına bütünüyle başladıklarında zorlanmazlar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan İletişim tasarımı mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?