Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği mezunları nerelerde çalışır?

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları gemilerin istenen yere ulaşmasında doğabilecek tüm alternatifleri hesaplar ve kendin...

 

Dört sene eğitim veren bir lisans programı olan Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, son senelerde gelişen deniz işletmeciliği ve deniz ticareti alanında uzman insanların çalışmasını sağlayacak nitelikli elemanları yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları gemilerin istenen yere ulaşmasında doğabilecek tüm alternatifleri hesaplar ve kendine en ideal rota hesaplamalarını yapar. Gemiyi gideceği yere eksiksiz götürür. Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunlarının çalışabileceği sektörler şunlardır:

Tersaneler

Gemi ve yat tasarımları

Deniz sigortacılığı

Limanlar

Gemilerin teknik kadroları

Yat bakım ve onarım merkezleri

Gemi taşımacılığı

Gemi bakım merkezleri

Ek olarak her kısımda olduğu gibi Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Mezunları isterlerse bulundukları üniversitenin 2 sene süren master programına başvurabilir ve bu alanda akademik kariyer de planlayabilir.

Gemi manevra kabiliyetleri

Gemi sevk ve idaresi

Denizaltı sistemleri

Liman yönetimi

Yat ve gemi onarım ve bakım sistemleri

Gemi ve yat makine sistemleri

Gemi manevrası

Deniz iletişim sistemleri

Bu özellikleri ile Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları denizcilik alanında aranan elemanlardır. Gemilerde çalışma imkânları vardır. Limanlarda ve yük taşımacılığı yapan özel şirketlerde çalışma imkanları vardır. Gemilerde teknik eleman kadrosunda çalışırlar. Bir geminin ulaşmak istediği yere gitmesinde envaiçeşit sevk ve idare işlemlerini yaparlar. Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları limanlarda çalışırlar. Limanda gemilerin sevk ve idaresinden sorumlu personel olarak görev yaparlar. Bir geminin limana gelmesinde istenen yükün ya da yolcunun gemiye alınmasında limandan ayrılmasında yapılması gerekli olan kuralları uygular. Bu alanlarda sorumluluklar alırlar.

 

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunlarına Mühendis unvanı verilir. Bu unvan ile gemi işletmelerinde her alanda çalışabilirler. Denizcilik alanında nitelikli elemanlara daima ihtiyaç olmuştur. Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları şu alanlarda yetkin donanıma sahip olarak mezun olurlar:

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölgesinde deniz ulaşım araçlarının her özelliği öğretilir. Bu kısımda okuyanlar gemi tasarımı konusunda bilgi sahibi olurlar. Yat tasarımı, su altı deniz araçları tasarımı gibi bir çok deniz ulaşım aracının tasarımlarının nasıl yapılacağını öğrenir. Hızla gelişen denizcilik alanında hem ulusal aynı zamanda uluslararası arenada çalışacak nitelikli eleman sıkıntısı yaşanmaktadır. Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunları bu ihtiyaçları karşılamada önemli görevler üstlenecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Japon dili ve edebiyatı mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?