Balıkçılık teknolojisi mühendisliği mezunları nerelerde çalışır?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri'nin çalışabileceği kurum ve kuruluşlar şunlardır:...

 

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve içinde çok tatlı su kaynağı da bulunduran Türkiye'de balıkçılık sektörünün ülke ekonomisinde önemli görülen bir yeri bulunmaktadır. Bunun nihayetinde denizcilik ve balıkçılık sektörüne nitelikli kişiler ve mühendisler yetiştirmek için türlü lisans programları açılmıştır. Bunlardan biri de Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği'dir. 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri'nin çalışabileceği kurum ve kuruluşlar şunlardır:

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği kısmının gayesi;

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü 4 senelik bir lisans programıdır. Programdan mezun olan öğrenciler 'Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi' unvanı alır. Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin başlıca görevleri şunlardır: 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri, çoğunlukla sahada (denizde, okyanuslarda vb.) aktif olarak çalışır. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölgesinde okumak isteyen öğrencilerin temel bilimlere ve denizciliğe ilgili olması, iyi derecede yüzme bilmesi, açık havada ve ıslak-nemli ortamlarda çalışabilecek olması gerekmektedir 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü mezunu olan öğrenciler master ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer yapabilir. Üniversitelerde ve denizcilik eğitimi veren kurumlarda akademisyenlik yapabilir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?