Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır?

Eğer duvar üstünde daha önceleri yapılmış duvar kağıdı uygulaması var ise muhakkak sökülmesi, yoksa da kabarmış, dökülmüş boyaların k...

 

Hep duvarlarımızı boyayarak süslemeyi tercih etmeyiz. Bazen de tür tür desenleri olan ve boyayla bu desenlere sahip olamayacağımız duvar kağıdı adı verilen kaplamalarla süsleriz yuvamızı. Bu işin de kendine özel özellikleri ve püf noktaları var tabiki.

Eğer duvar üstünde daha önceleri yapılmış duvar kağıdı uygulaması var ise muhakkak sökülmesi, yoksa da kabarmış, dökülmüş boyaların kazınarak düzlenmesi gerekir. Yani anlayacağınız uygulama yapılacak duvarın kuru, temiz ve pürüzsüz olması çok önemlidir. Bilhassa renkli duvar kağıdı uygulanacaksa muhakkak ve kesinlikle duvar üstüne çekilecek alçı macunun çok düzgün olması önemlidir. Çünkü yeterli derece düzleme sağlanamayan duvarlar renkli duvar kağıdı uygulaması yapıldığı zaman sonrasında ışığın yansımasıyla istenmeyen renk ve tonları ortaya çıkabilmektedir. Koyu renk duvar kağıdı uygulanacaksa şayet uygulamadan önce duvar kağıdının rengine münasip plastik boyayla duvar bir kat boyanmalıdır.

Yapıştırma işlemi boyunca oluşabilecek hava boşluklarını gidermek için, kağıdın üst tarafından temiz bez veyahut cam sileceği kullanılarak yukarıdan aşağı doğru hareketle hafifçe bastırarak indirmemiz gerekiyor.Bunu yapmazsak devamında kuruyan duvar kağıtları bu hava boşlukların atmaya başlayacaktır.

Düzgün zemine kuralına uygun biçimde kaplanmış duvar kağıtları uzun seneler kullanılabilmektedir.

 

Hepsinden önce uygulamanın yapılacağı yerlerde her çeşit duvar ve tavan onarımları, düzlemeleri yapılmış olmalıdır.Yapılacaksa kartonpiyer ve döşeme şapının atılmış, kapı ve pencerelerin takılmış olması gerekir. Zemin döşemesinin de yapılmış olması daha iyi olabilecektir. Duvar üstünde bulunan tüm elektrik piriz ve anahtarlarının iç aksamlarının takılmış olması da gerekir.

Yapıştırıcımızı hazırladıktan sonra azami bir rulo duvar kağıdını açıyoruz. Kağıdın yönünü ve desenlerini güzelce kontrol ettikten sonra uygulayacağımız duvarın her yerinin eşit yükseklikte olup olmadığını anlamak için minimum üç yerden ölçüm yapıyoruz. Maksimum değeri duvar yüksekliği olarak kabul ediyoruz. Daha sonrasında ilk boyu yaptığımız ölçüm değerinden 10 cm kadar fazla pay bırakarak kesiyoruz. İkinci kağıdımızı ise birinci kestiğimizin yanına getirerek desen uyumlarını kontrol ederek diğerinden az daha fazla pay bırakarak kesiyoruz. Tabi birkaç tip duvar kağıdı olduğundan bunların uygulamaları da değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; "vinil" duvar kağıtlarının uygulanmasında yapışkan kestiğimiz kağıtların arka yüzüne fırça ya da rulo kullanılarak sürülerek 10-12 dakika kadar bekletilince duvara yapıştırılır. Tekstil ve nonwoven tipi duvar kağıdı uygulamasında ise hazırlanan yapışkan duvara sürülür. Daha sonrasında kesilen parçalar desen uyumuna dikkatli olunarak yapıştırılırken bir yandan da yapışkan malzemenin kağıdın ön yüzüne bulaşmamasına dikkati açmak gerekir. Hasır duvar kağıtları doğal malzemeden üretildiğinden bunların uygulaması da daha farklıdır. Hasır duvar kağıtlarını azami 275 cm boyunda keseriz. Kestiğimiz boyların arka yüzlerini temiz suyla ıslatarak 10-15 dakika kadar kurumaya bırakırız. Kağıtların arka veyahut ön yüzüne muhakkak yapışkan sürmüyoruz. Hazırladığımız yapışkanı duvarda kestiğimiz kağıttan birazcık daha genişçe bir yüzeye yayıyoruz ve sonra yumuşamış hasır duvar kağıtlarını simetriye dikkat göstererek yapıştırıyoruz.

 

Uygulamaya başlamadan önce duvar kağıdı rulosunun içerisinde yer bulan uygulama esaslarını dikkatlice okuyalım. Duvar kağıdı uygulamasında kullanılacak olan iki tip yapışkan vardır. Bunlar perfax veyahut methylen toz yapışkan üstünde belirtilmiş tarife münasip olarak temiz ve derince bir kap içine konularak yine temiz su ile güzelce eriyip pelte kıvamına gelene değin karıştırılmalıdır. Daha kalın ve ağır kağıtların uygulanmasında ise bu karışıma %20 oranında sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı da ilave edilmelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Arap sabunu nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?