Çocuklara kardeş sevgisi nasıl aşılanır?

Çocuklar için en değerli şey kıymetli bir oyun arkadaşıdır. Şu nedenle bir kardeşinin olması benzer zamanda oyun arkadaşının olması a...

 

Bir ve biricik olmak çocuklar için önemli sayılabilecek bir duygudur. Bu duygunun yok olacağını hissetmek ise kişide bir boşluk duygusu yaratır. Çocuklar için kardeş kavramını kabul edememenin temelinde teklikten, biriciklikten kopma, artık iki olma duygusu yer bulur. Çocukların duygusal anlamda bir boşluğa düşmemeleri ve kardeş sevgisi hissedebilmeleri anne babanın tutumu hasebiyle imkansız değildir.

Çocuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Çocuklar için en değerli şey kıymetli bir oyun arkadaşıdır. Şu nedenle bir kardeşinin olması benzer zamanda oyun arkadaşının olması anlamına gelecektir düşüncesini benimseyen çocuk, kardeşine daha fazla arkadaş gibi bakacak ve kardeş sevgisini kısa zamanda hissetmeye başlayacaktır.

Anne babalar için kardeş krizi ilk birkaç ayda yaşanır. Bu prosesi aşmak, kriz ortamından çıkmak için çocukla devamlı iletişim durumunda olmaları önemlidir.

Belli bir zaman ev ortamında tek çocuk olmak, çocuğun kendi başına hakimiyet kurması durumunu da yanında getirir. Evdeki hiçbir şeyi paylaşmak zorunda olmayan bir çocuk yeni kardeşle birlikte odasını, oyuncaklarını, yiyeceklerini, daha da önemli olanı anne ve babasını paylaşmak zorunda kalacaktır. Bunun büyük problemlere yol açmaması için çocuğa gelişim göstermeye başladığı ilk andan başlayarak bilhassa oyunlarında paylaşmayı öğretmek çok önemlidir. Bu noktada devreye anne ve baba girer. Özel olarak 1 yaşından sonraki her aktivitede çocuğa bu duygu tanıtılmalıdır.

 

Bir çocuğa kardeş sevgisi vermenin en etkili yollarından biri güzel örnekler sunmaktır. Bunu yaparken “Bak bir kardeşin olursa bunlar olacak.” biçiminde değil de daha dışarıdan uzak örneklerle çocuğu bu hale ısındırmaktır.

Kardeş düşüncesi olsun veyahut olmasın anne ve babalar çocuğunu ne kadar severse sevsin evde olacak başka bir çocuğun da asgari onun kaar değerli olacağı belli konuşmalarda dillendirilmelidir. Uzun zaman alacak olan bu hal sonuç itibarı ile çocukta belli düşüncelerin oturmasına yardım eden olabilecektir.

Anne babaların pozitif tutumları vesilesiyle büyük sorunlar oluşmaz ve çocuk yeni gelen kardeşe kısa zaman içinde alışır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bebeklerin acıktığı nasıl anlaşılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?