Büyük salon için yemek masası nasıl seçilir?

Büyük salonların yemek masası rengi ile kahve tonlarında klasik dekorasyon yahut kırık beyaz tonlarında modern görünüm yansıtması sağ...

 

Ev dekorasyonunda salon büyüklüğü ve eşyaların orantılı olması genel görünüm açısından önemlidir. Yalnızca görünüm açısından değil kullanışlılık olarak da bütün eşyaların salon alanlarına göre münasip seçilmesi gerekir. Bu hal büyük salonlar için daha kolay olabilecektir. Büyük salonlar kullanım alanı yönünden geniş ve ferah olduğundan daha çok alternatifi kaldırabilecektir. Özel olarak türlü modellere sahip olabilen yemek masalarının büyük salonlara göre ideal seçimleri değişik alternatifler ile yapılabilmektedir.

Büyük salonların yemek masası rengi ile kahve tonlarında klasik dekorasyon yahut kırık beyaz tonlarında modern görünüm yansıtması sağlanabilir. Kahve tonlarında seçilecek olan yemek masasının ahşap oyma desenlere, süslü klasik kenar detaylarına ve oymalı hareketli masa ayaklarına sahip olması bu klasik tarza daha uyumlu olmasını sağlayacaktır. Böylesi masalarda bilhassa ceviz ya da gürgen ağacından yapılmış olan malzemelerin tercih edilmesi önerilmektedir. Kırık beyaz yahut bej tonlarındaki modern dekorasyonda ise daha sivri ve düz kenarlı sade görünümlü yemek masası alternatifleri büyük salonlar için ideal olabilecektir.

Büyük salonlar için yemek masası tercihinde boyutların ön plana alınması gerekir. Büyük salonlar kullanım alanı yönünden gayet geniş bir iç hacme sahiptirler. Bu alanın dolu ve gösterişli görünmesi adına seçilecek olan yemek masasının da bir o kadar büyük ve gösterişli olmasında yarar vardır. Zira küçük masa büyük salon içinde kaybolacak ve istenen şık ve gösterişli dekorasyon sağlanamayacaktır. Bundan dolayı bilhassa ahşap desenlerde klasik büyük yemek masaları gerekli olan ihtişam ve görkemli havayı salona kazandıracaktır.

 

Büyük salonların sahip olduğu alan itibarı ile geniş ve ferah durmaları seçilecek olan yemek masası rengini sınırlandırmayacaktır. Eğer ki salon küçük olsaydı daha açık renklerde bir yemek masası kullanılması ferah görünüm açısından önerilirdi. Lakin büyük salonlar için renk kısıtlamasına gidilmesine ihtiyaç yoktur.

Büyük salonlar için yemek masası tercihinde dikdörtgen masalar daha gösterişli bir hava katacaktır. Ama dikdörtgen masaların zaten durumu hazırda yeteri kadar büyük olması gereken dikkati çekecektir bundan dolayı daha ziyade kenarları elips halinde olanların kullanılması önerilmektedir. Böylelikle çok keskin hava kaybolacak daha yumuşak hatlara sahip bir dekorasyon elde edilecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ranza nasıl kurulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?