Fuaye nedir ?

 Sinema, tiyatro gibi gösteri mekanlarının yanında, toplantı yapılmış olan binalardaki dinlenme yerleri için kullanılan mekandır. Kon...

 

Fuaye; fransızca kökenli "foyer" kelimesinin türkçe karşılığıdır. Ara, antre anlamlarının mekansal boyut kazanmış şeklidir. kısa süreli bekleme, dinlenme ve yanında bazen atıştırma yapabileceğiniz asma katı ya da balkonu var ise sigara içebileceğiniz mekanlardır.

 Sinema, tiyatro gibi gösteri mekanlarının yanında, toplantı yapılmış olan binalardaki dinlenme yerleri için kullanılan mekandır. Konferans, toplantı vb. faaliyetlerde konukları karşılamak, yönlendirmek, kaydetmek için alt yapısı elektronik ortama aktarıma münasip karşılama alanı vardır. Katılımcıları dinlendirmek amaçlı münasip yerlere oturma gruplarıda yerleştirilir. Ve pek çok toplantı salonu için tasarlanmış fuaye mekanlarında,Wifi, genel müzik ve ses yayını fuayelerin her alanına hizmet vermektedir. Ana salondan yapılmış olan etkinlikler LCD TV`ler aracılııyla fuayelerden izlenebilmektedir.

Genel olarak sinema, tiyatro, opera gibi alanlarda bulunmaktadır. 10-15 dk verilen molada kişilerin her şeyden önce kendini bulduğu mekandır.(Patlamış mısır yer misin? sorusunun yönlendirdiği alanda diyebiliriz.) Tiyatro ve opera salonlarında ise mekan yalnızca seyirci için tasarlanmamıştır.(Perdenin bide iç yüzü var.) Benzer zamanda fuaye; sahne alan insanların dinlenip, bekleyebilecekleri bir alandır. Çok amacı ile salonlarda ve tesislerde  fuaye mekanlarında sergi yapılmış olması amacı ile en ideal verimli ışıklandırma sistemi kullanılmış olup, tavandan asmak için aparatlar mevcuttur. Ek olarak bu mekânlar kokteyl yapılmış olması için gereken büyüklüğe sahiptir.

 

  Bunlardan başka, Holdinglerde ve büyük iş yerlerinde personelin molada kaliteli zaman geçirebilmesi için mimarlarımız bu yapılarada fuaye mekanı tasarlamaktadırlar. Site yaşamıyla beraber bloklar arasında bile bulunmaya başladı.(Hatta işi o kadar ciddiye alırlar ki; kapıya kadar taksi bile giremiyor denilir.) Bu alanlarda bulunmasıyla beraber okullarda devlet dairelerinde ve daha birçok özel ve resmi kuruluşlarda yer yer kendini göstermektedir. (Resmi kuruluş demişken Trt Ulus Stüdyolarında, kantine verilen isimdir benzer zamanda fuaye)

  Mimari projelerde, hassaten kompleks düşünülen projelerde günümüz mimarlarının fazlasıyla önem vermiş olduğu bir mekandır. Fuaye salonu ıssız bir yer olmaktan kurtulması için giriş çıkış sirkülasyonuyla birleştirilmeye çalışılır. Yani benzer zamanda kişilerin mekana ilk defa girdiklerinde yönlendirme alanı görevinide görür.(Fuayeler, insanları merhabalaştıran yerlerdir. Sıcak bir biçimde karşılar, ağırlar ve uğurlar.) 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Hikaye nasıl yazılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?