Polyester kumaşın özellikleri

Polyester, polimerlerin bir kategorisi olup doğada bulunan bir maddedir ve “liften elde edilen kumaş” anlamına gelir. Diğer türlerle ...

 

Kafanızda tasarladığınız bir kıyafet kimi kumaş türüyle çok güzel olurken kimi kumaş türüyle bütün özelliğini kaybedebilir. Hayalinizde kurduğunuz tasarım için doğru kumaş türünü belirlemekle işe başlayabilirsiniz.

Polyester kumaşla bir tasarım yapmak istiyorsanız bu kumaş türünün özelliklerini öğrenmenizde fayda var

Yüksek ısıya dayanıklı tür değildir. Her ne için olursa olsun ısıdan uzak tutlmalıdır.

Genelde leke tutmaz veya leke tutma özelliği çok düşüktür. Bu yönüyle de tercih edilen kumaşlar arasındadır. Bilhassa masa örtülerinde, mama önlüklerinde kullanılan favori kumaşlardandır.

Bu kumaş çeşidi de bütün diğer kumaş çeşitleri gibi yıkanma ve kurutma talimatlarına uyarak temizlenmelidir. Yıkama sırasında muhakkak tersten yıkanmalıdır.

Yüksek ısıya sağlam olmadığından düşük ısıda yıkanması gerekmektedir. Aksi durumunda ürününüz pek tez bozulur.

Kumaşı yıkadıktan sonra aşırı ısıya bırakmamalısınız. En güzeli düşük ısıda yıkadıktan sonra hafif sıcaklıkta bir ortamda kurutmaktır.

Kolay kolay buruşmadığından ütülemesi ve kullanımı gayet kolaydır.

Ürün kullanılırken terleme olursa en kısa bir zaman içerisinde temizlenmelidir. Ürünün üstünde uzun zaman kalan ter, kumaşınıza zarara vermektedir ve ömrünü kısaltır.

Kurutma işlemi tamamlanınca yüksek dereceli ütüyle ütülemeyin. Aksi durumda ürününüzü yakabilirsiniz. En ideal ütüleme biçimi düşük ısıda ve buharsız ütülemedir.

 

Polyester kumaş çeşidi bütünüyle yapay özellikte bir kumaş çeşidi olup laboratuvar ortamında üretilir.

Yapay özellikli bir kumaş olup tüylenme yapmaz.

Polyester, polimerlerin bir kategorisi olup doğada bulunan bir maddedir ve “liften elde edilen kumaş” anlamına gelir. Diğer türlerle karşılaştırıldığında daha az doğal olma özelliğine sahiptir. Çoğu zaman sert bir yapısı vardır. O nedenle de kolay kolay esneme yapmaz. Sert olmasının peşi sıra dayanıksızdır. Polyester kumaşla kaliteli ürünler elde etmek için, pamukla karıştırılmak süretiyle kullanılmaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ayva çekirdeğinin faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?