Ruhsat nasıl çıkarılır?

*Araç tüzel kişilik adına alınmış ise,...

 

Yeni araç sahiplerinin alması gerekli olan belgelerden birisi ruhsattır. Diğer bir değişle araç tescil belgesi olarak adlandırılır. Ruhsat birnevi aracın kimliğidir. İçinde aracın teknik özellikleri ve sahibinin kim olduğunu gösteren bilgiler yer bulur. Detaylı olarak söylersek ruhsatta şu bilgiler yer bulur; marka, tip, model, renk, motor numarası, şase numarası, istiap haddi ve koltuk sayısı. Arka sayfasında ise sahibinin TC kimlik numarası, ad/soyad bilgileri, ev adresi gibi bilgiler yazar. 

Fatura ve faturayı düzenleyen bayinin yetki belgesi

Uygunluk Belgesi

Zorunlu mali mesuliyet sigortası

ÖTV ödeme belgesi aslı

Vatandaşlık numarası

Şöförler Odasından yeni kayıt dosyası

*Ticaret Odası Ticaret Sicil Kayıt Sureti

*İmza sirküleri

*Araç tüzel kişilik adına alınmış ise,

Trafik şubelerinde ücret ödemeniz gereken bazı evraklar vardır. Bunlar; tescil belgesi, trafik belgesi, bastırılan plaka ve doldurulan EK-1 belgesidir.

Yeni satın alınan aracın ruhsatını çıkartmak için aracın vergileri ödenmelidir. Bayi tarafından kesilen özel tüketim vergilerinin faturası kesilir. Gereken belgeler: araç faturası,özel tüketim vergisi, aracın teknik belgesi ve aracın trafik sigortasıdır. Bu evraklar ile trafik şubeye başvurulur. Araç sahibi ibraz ettiği bu belgelere istinaden, trafik şubesi araç için yeni plaka numarası tayin eder. Plaka basımı Şoförler Odası tarafından yapılmaktadır. Eğer araç sahibi kendisi gidemiyorsa tescil belgesi alımı için başvurmaya, bir başkasına vekalet verip kendisi yerine vekil tayin eder. Trafik şubenin vermiş olduğu EK-1 formları doldurulmalıdır. Bu formda plaka numarası yazar ve trafik şube memuru yeni plakayı çıkartır. Eğer ibraz edilen belgelerde eksik yoksa tescil belgesi ve trafik belgesini tanzim eder. Bilgisayar ortamında kayıtlar yapılmaktadır ve işlemi yapan memur ve amiri imzalayarak trafik tescil belgesini araç sahibine teslim eder. Daha ardından, belgelerdeki fatura, ÖTV ve dilekçelerin fotokopileri vergi dairesine gönderilir ve aracın maliyeye kaydının olması sağlanmaktadır. Böylelikle, ruhsatın çıkış tarihi başlayarak 1 ay içinde ruhsat bandrolünü yatırılması gerekmektedir. Bandrolü yatırıldıktan sonra ruhsat çıkartma işlemi tamamlanmış olur.

 

Yeni satın alınan araçların (Sıfır Km) tescili için istenen evraklar:

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Direksiyon neden sertleşir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?