Yüzme nasıl bir spordur?

Yüzme suda yapılan spor olduğu ve her sporcu kişisel olarak yarıştığı için fazla ekipmanı olan bir spor değildir. Yüzme esnasında kul...

 

İnsanoğlunun yaptığı en temel ve yaygın sporlardan birisi olan yüzme sporu kulaç ve ayak hareketleriyle bedenin su üstünde ileri hareket ettirilmesine dayanan bir spordur. Su içinde bir yardım alınmaz ve yalnızca eller ve ayaklar kullanılmaktadır.

Yüzmenin Ekipmanları Neledir?

Yüzme suda yapılan spor olduğu ve her sporcu kişisel olarak yarıştığı için fazla ekipmanı olan bir spor değildir. Yüzme esnasında kullanılan ekipmanlar mayo, gözlük, bone ve havludur. Bu ekipmanlar dışında kalan her çeşit ekipmanın kullanılması yasaktır.

Spor müsabakalarında ise yüzücüler kendi kulvarlarında kalmalı ve havuz zeminine basarak yürümemelidirler. Yarışın gerektirdiği yüzme stili dışında yüzmek de yasaktır. Yüzme yarışları esnasında yüzücülerin konuşması da kurallara aykırıdır.

Yüzme genelde su üstünde kalma prensibine dayanır. Su üstünde kalmak için ise 5 temel stil kullanılmaktadır. Bunlar serbest stil, kurbağalama, kelebekleme, sırtüstü ve karışık stil yüzmedir. Serbest stilde kulaç ve ayak vuruşları kullanılırken kurbağalama stilinde ise ayaklar ve eller su içinde daireler çizer. Yine benzer halde kelebeklemede de iki kol aynı zamanda hareket ettirilirken sırtüstü stilde eller baş hizasına gelir ve ayaklar kullanılarak geriye doğru gidilir. Karışık yüzmede ise parkurun özelliğine göre farklı stiller kullanılmaktadır.

Çok eski bir tarihi bulunan yüzme benzer zamanda insanların sağlığı için gayet yararlı bir spordur. M.Ö. 9000'li senelerde yüzmenin yararlarından ötürü yüzme spor olarak değil ihtiyaç olarak yapılmış, zaman geçtikçe bir spor dalı şekline gelmiştir. Uygur Türkleri'nin nehirlerde ve göllerde yüzdükleri ve Asur savaşçılarının nehirlerden yüzerek düşmanlardan kaçtığı tarihi kaynaklarda belirtilir.

 

Yüzme bir spor olarak ise hepsinden önce 1828 senesinde Liverpool'da yapılmıştır ve hemen sonrasında 1846 senesinde da Avustralya'da yapılmıştır. 1882 senesinde ise yüzme sporunun türlü Avrupa ülkelerine yayılması ile yüzme fedarasyonları açılmaya başlandı. Modern olimpiyat oyunlarına da dahil olması ile yüzme sporu yaygın sporlardan biri biçimine geldi. 50, 100, 200, 400, 800 ve 1500 metrelik havuzlarda yapılmış olan yüzme yarışlarına ilk dönemlerde yalnızca erkeklerin katılırken 1912 senesinde bayanlar da dahil oldu. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Wushu nasıl bir spordur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?