Yüzme kıyafetleri nelerdir?

Yüzücü kıyafetleri, yüzücünün hareketini kısıtlamayacak şekillerde tasarlanmıştır. Ek olarak kıyafet su geçirmeyen malzemelerden yapı...

 

Türlü tekniklerle beden kullanarak yapılmış olan yüzme sporunda, kulaç ve ayak hareketleriyle ilerlenir. Serbest stil yüzme, kurbağalama yüzme, kelebekleme yüzme ve sırtüstü yüzme bilinen en bilinen yüzme stilleridir. Suda yapılan spor olduğundan yüzme esnasında özel kıyafetler ve yüzmeyi kolaylaştıracak bir takım ekipmanlar kullanılmaktadır.

Yüzücü Kıyafeti (Mayo)

Yüzücü kıyafetleri, yüzücünün hareketini kısıtlamayacak şekillerde tasarlanmıştır. Ek olarak kıyafet su geçirmeyen malzemelerden yapılmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle ultra ince su uzaklaştırıcı malzemeden yapılmış olan giysiler sporcular tarafından hayli yaygın halde kullanılmaktadır. Dikiş yerine kaynatılmış kumaşlar hayli kullanışlıdır. Yüzücü kıyafeti üreten çokca marka vardır, dolayısla da çokca değişik model mevcuttur. Yüzücünün tercihine göre vücudunun tamamını saran kıyafetler tercih edilebileceği gibi yalnızca kalça bölümünü kaplayan kıyafetler de kullanılabilmektedir. Erkek ve kadın yüzücülerin kullandıkları kıyafetler yapısı yönünden benzerlik göstermektedir. Sporcu kullanımdan sonra kıyafetinin temizliğine dikkat etmeli ve klorsuz suyla yıkamalıdır. 

Yüzme Bonesi

Yüzme bonesi esnek, su itici malzemeden yapılmış, yüzücünün saçının tamamını içine alan malzemedir. Yüzme bonesi yüzücüye hidrodinamik bir yapı sağlamaktadır. Ek olarak antrenmanları gereği suda fazla zaman geçiren sporcunun saçının yıpranmasını engeller. Kaliteli maddeden üretilen boneler baş kısmındaki ısı kaybının bir bölümünü da engeller. Soğuk suda yüzen sporcunun baş kısmındaki ısısının korunmasına yardım eder. Çocuk ve yetişkinler için ayrı boneler mevcuttur. Likra, silikon, neopren ve lateks olmak üzere değişik maddelerden üretilen bone türleri vardır. Likra bone gözenekli esnek, su geçiren malzemeden yapılmıştır ve suyun soğuk olmadığı hallerde tercih edilir. Lateks bone en bilinen olarak kullanılabilen esnek bone tipidir. Silikon bone lastiğe alerjisi olanların tercih ettiği bone tipidir, lateks boneden daha dayanıklıdır. Neopren wedsudlerde yaygın olarak tercih edilir, soğuk suyu baş bölümünden uzak tutmakta etkili olmaktadır. Sporcu her kullanımdan sonra bonesini soğutulmuş su ile yıkamalıdır. Aksi halde havuz ve denizin yıpratıcı etkisi boneyi yıpratır. 

 

Yüzme Gözlüğü

Yüzme gözlüğü yüzücünün gözüyle suyun temas etmemesi ve sağlıklı görüş açısı sağlaması için tasarlanmış malzemedir. Gözü zararlı ışınlardan korur. Türlü modelleri mevcuttur. Silikon ve köpük malzemelerden üretilirler. Yüzme gözlüklerinin lensi çatlamaya karşı dirençli olarak üretilen sağlam malzemelerdir. Lens renkleri de çeşitlilik gösterebilir. 

Bunlarla beraber seçime bağlı olarak kullanılacak suya sağlam burun ve kulak tıkayıcı malzemeler de mevcuttur. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Tenis kıyafetleri nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?