Montessori eğitimi nasıl verilir?

Montessori eğitimi normal eğitime göre çocuklara kendi kendilerini geliştirme, özgüvenlerini yüksek tutma olanakları sağlar. Türkiyed...

 

Çocukların bilişsel becerilerini geliştirmek için uygulanan Montessori Eğitiminin temel felsefesi; her çocuğu özellikle görmek ve her çocuğun anlama biçimine göre eğitimin verilmesi gerektiğini savunmaktır. Bu eğitim sistemi çocuklar üzerinde araştırmalar yapılarak doktor Maria Montessori tarafından hazırlanmıştır. Son günlerde kurulmuş Montessori okullarında bu eğitim sistemi uygulanmaktadır.

Montessori Eğitimi Nasıl Verilir?

Montessori eğitiminde çocuklara istedikleri yerde özgürce çalışma imkanı ve istedikleri eşyaları kullanma olanakları sağlanmaktadır. Mesela, Montessori okullarından isteyen çocuk bahçede açık havada çimlerde uzanarak, isteyen sınıflarda masalarda oturmak suretiyle ders çalışma imkanı bulabilmektedir. Ek olarak isteyen çocuk kitaplardan okuyarak çalışırken, isteyenler videolar izleyerek yahut istedikleri bir yöntemle ders çalışabilmektedirler.

Montessori eğitiminin uygulanabilmesi için gerekli olan en ehemmiyetli şartlardan bir tanesi de oluşturulacak eğitim merkezlerinin (Montessori okullarının) çocukların hareketleri için yeterli alana sahip olmasıdır. Bunların başından spor alanları, geniş bahçeler ve geniş sınıflar gelir.

Ek olarak Montessori eğitiminde çocuklar öğrenmelerini cezalardan korktukları için veya ödül alacakları için yapmazalar. Bu hal çocukların benliklerine işler ve bunu bir sorumluluk olarak görmeye başlarlar.

 

Çocuklar bunun yanında sabah erken, öğlen yahut akşam diledikleri zaman çalışabilmektedirler. Uyanma alışkanlıklarına göre istedikleri vakitte eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Montessori eğitiminde çocukların çalışmaları için bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır. İsteyen çocuk istediği kadar çalışabilmektedir. Bu toptan çocukların konsantre olmalarına bağlı olarak değişir.

Montessori okullarında çocukların hataları söylenmemektedir. Çocukların yaptıkları hataların kendilerini fark etmesini sağlayacak eşyalar ve sistemler kurulmaktadır. Bunun sayesinde çocuk ileriki yaşlarda da başkasının kontrolünden uzakta pratik olarak yaşabilmektedir.

Her çocuğunu anlama ve olayları idrak etme kapasitesi biri diğerinden değişiktir. O yüzden Montessori eğitiminde bir konuyu öğrenen çocuklar diğerlerini beklemeden yeni konuya geçebilmektedir. Bunun sayesinde çocukların sıkılmamasının önüne geçilmektedir. Ek olarak konuyu anlamayan çocuklar için ise sınırsız tekrar etme olanağı sağlanmaktadır.

Montessori eğitimi normal eğitime göre çocuklara kendi kendilerini geliştirme, özgüvenlerini yüksek tutma olanakları sağlar. Türkiyede İstanbul, Ankara ve Bursa'da Montessori okulları bulunur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bebeklerde sivilce nedenleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?