İş güvenliği uzmanı nasıl olunur?

A sınıfı, tüm tehlike sınıflarında görev yapma yetkisine sahiptir. A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini almaya hak kazanmak için...

 

Gıdadan montaj sanayine kadar uzanan çalışma sahasında; personellerin görevlerini yerine getirirken oluşabilecek kazalardan, ihmalsizliklerden, toksik çalışma ortamlarından korunmasına yönelik oluşturulan kurallar bütününe iş güvenliği denir. Bilhassa son dönemlerde, devletin de desteklediği iş güvenliği sahasının genişlemesi, sektöre yeni kol kazandırırken, güvenlik önlemlerinin de daha sıkı denetlenmesine olanak sağlanmış oldu.

A sınıfı, tüm tehlike sınıflarında görev yapma yetkisine sahiptir. A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini almaya hak kazanmak için, dört senelik iş deneyimine sahip olunmalı yahut mühendislik ya da mimarlık alanında doktora eğitiminin tamamlamış olmak gerekmektedir. Deneyim sahibi teknik elemanların, mühendislerin yahut mimarların çalıştığı kurumdaki görev sürelerini belgelemesi gerekir. Doktorasını tamamlamış mimar veyahut mühendisler için ise eğitime katılıp sınavı geçmek yeterlidir. A sınıfı iş güvenliği uzmanları, bilhassa en tehlikeli ve iş güvenliği açısından en fazla uygulamaya sahip iş alanlarında görev yapmaktadır ( toksik atıklar, akü ve pil sanayi vb.). Bundan dolayı üst düzey iş güvenliği bilgisi ve deneyimi istenmektedir.

B sınıfı, az ve orta derece tehlikeli iş kollarını kapsamaktadır.. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi, master eğitimini tamamlamış mühendis ve mimarlara, iş güvenliği alanında minimum 3 sene çalışmış mühendis, mimar ve teknik elemanlara verilir. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini almaya hak kazanmak için, master eğitimi almamış adaylar sahip olmayan adaylar, iş güvenliği alanındaki görev sürelerini (asgari 3 sene) ilgili kurumlara bildirmelidir. Master eğitimini tamamlamış adaylar, iş güvenliği eğitimine katılıp, sınavı kazanmalıdır. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı, C sınıfına göre daha tehlikeli iş kollarını içerir( montaj sanayi, kimya sanayi b.). Bundan dolayı adayların deneyimli olması tercih edilir.

 

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi, mühendislere mimarlara ve teknik elemanlara verilir. C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olabilmek için, devlet tarafından münasip bulunan kurslara katılmak suretiyle eğitimi tamamlamak, daha daha sonra ise ilgili sınavda başarılı olmak gerekmektedir.

İş güvenliği uzmanı olarak çalışmak için, "İş Güvenliği Uzmanlığı" belgesinin, belli aralıklar ile yapılmış olan sınavda belirlenen barajı geçerek hakedilmesi gerekmektedir. İş güvenliği uzmanlığı, A, B ve C sınıfı olmak üzere üçe ayrılır. C sınıfı, diğer sınıflar içinde minimum tehlikeli olan sınıfı belirtmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Anonim şirket nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?