Çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı?

Dekorasyon işine çalışma odanızın rengini seçmekle başlayın.  Şurada çıkış noktanız, çalışırken konsantrasyonunuzu zorlaştırmayacak, ...

 

Çalışma odası, evde amacına münasip dekore edilmesi gerekli olan yerlerin başında geliyor. İster iş için ister ders çalışmak için kullanılsın, bir çalışma odasının yaratıcılığı tetikleyen, odaklanmayı kolaylaştıran, işlevsel ve rahat bir dekorasyona sahip olması gerekmektedir  İşte size çalışma odanızı amacına münasip dekore etmek için birkaç ipucu...

Renkler

Dekorasyon işine çalışma odanızın rengini seçmekle başlayın.  Şurada çıkış noktanız, çalışırken konsantrasyonunuzu zorlaştırmayacak, rahat bir atmosfer yaratacak renkler olmalı.  Bunu yapmak için de kırmızı gibi çok canlı renklerden uzak durmak gerekiyor. Konsantrasyonunuzu yüksek tutmak için beyaz, krem  veyahut uçuk maviler ve yeşiller gibi yumuşak nötrleri tercih edebilirsiniz. Eğer az daha renk katmak istiyor iseniz bunu yapmak için duvarlarınızda canlı renklerin uçuk tonlarında vurgulara yer verebilirsiniz.

Aydınlatma

Çalışma odasındaki çok önemli unsurlardan biri aydınlatmadır. Buradaki anahtar nokta, çalışma odanızdaki doğal ışığı gün boyu azami seviyede tutmaya çalışmak olabilecektir. Gün ışığını fazla görmeyen bir odanız var ise o zaman, odanın merkezinde konumlanan bir tavan aydınlatması ve çalışma masanıza ışık verecek bir masa üstü aydınlatması kullanabilirsiniz. Ama ışığın çok fazla parlak olmamasına özenli olun.

Depolama alanı

 

Çalışma alanınızın dağınık olması da konsantrasyonunuzu bozacaktır. Derli toplu bir çalışma ortamı için depolama alanları gereklilik olarak öne çıkıyor. Çalışma masanızın çekmeceli olması, kapaklı raflar, saklama kutuları bir çok eşyanızın derli toplu muhafaza edilmesine ve düzenli çalışma ortamı yaratılmasına yardım etmektedir.

Mobilya

Odanızın, çalışırken ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi karşılayabilecek, fonksiyonel bir alan olması gerekiyor. O nedenden dolayı çalışma alanınızda çok fazla mobilya kullanmamaya . Bilgisayarınıza ve türlü kırtasiye malzemelerinize ev sahipliği yapacak bir çalışma masası, ergonomik ve rahat bir sandalye, kitap, dosya, klasör gibi eşyalarınızı düzenleyebileceğiniz bir kaç raf genel anlamda yeterli olabilecektir.

Kişisel dokunuşlar

Çalışma alanı her ne kadar işlevsel bir mekan olsa da seveceğiniz, yaratıcılığınızı tetikleyecek sıcak ve davetkar bir mekan olması da hayli önem taşır. Mekanın sıcaklığını artırmak için halı kullanabilirsiniz. Klasik formda mobilyalar yerine daha keyifli ve tarz sahibi tasarımlara yer verebilirsiniz. Okumayı seviyorsanız tarzınıza uygun tasarıma sahip okuma koltuğu kullanabilirsiniz. Odaya renk katacak eğlenceli veya dekoratif aksesuarlar, biblolar, antika eşyalar, tablolar ile bireysel dokunuşunuzu yaparak çalışma alanınızı çekici hale getirebilirsiniz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Retro tarzı dekorasyon adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?