Bulaşık makinesi neden tuz almaz?

Kişilerin bir kısmı bulaşık makineleri için özellikle hazırlanan tuzların yerine bilindik tuzları kullanır. Lakin bu iki tuz arasında...

 

Mutfakların vazgeçilmeyen ürünlerinin başında, bulaşık makinesi geliyor. Böylelikle kadınlar gün içinde kirlenen bütün bulaşıklarını bu makinenin içine koymakta ve tek bir tuşla bütün bulaşıklar kolay bir biçimde yıkanmaktadır. Pek çok insan bulaşık makinesi kullanırken tuz kullanmayı gereksiz olarak görmektedir. Lakin bulaşık makinesinin içinde yer alacak olan tuz, suyun içerisindeki sertliği yumuşatacaktır. Suyu en yumuşak olan yerlerde bile zaman geçtikçe makineye ciddi oranlarda zarar verecek materyaller yer alır. Dolaylı olarak ilk dönemlerde bulaşık makinesi içinde bir zarar görülmese de daha ardından özel olarak ta rezistans üstünde çürümeler meydana gelebilecektir. Bunun engellenmesi adına 1’de bile olsa bulaşık makinesi kullanılırken tuz kullanmaya dikkatli olunması gerekmektedir. Üstelik bulaşık makinesi içinde tuz kullanmak sadece suyu yumuşatmaya yardım eden olmaz. Bunun yanında suyun içinde yer bulan kalsiyumun alınması da yine tuz kullanılarak sağlanmaktadır. Kalsiyumun alınması demek, durulamanın çok temiz biçimde yapılmış olması ve genellikle de bardakların üstünde leke kalmaması ve çizik oluşmaması demektir.

Kişilerin bir kısmı bulaşık makineleri için özellikle hazırlanan tuzların yerine bilindik tuzları kullanır. Lakin bu iki tuz arasında farklılıklar bulunmaktadır. Çünkü bulaşık makinesi tuzu, klasik tuzların içermiş olduğu karbonat ve demirlerden içermeyecek tarzda özellikle formüle edilmektedir. Böylelikle suyun sertliğini başarılı biçimde alabilmiş olur. Düşünülenin tersine bulaşık makinesine koyulan tuz makinenin içine girmez. Bu tuz yumuşatıcı bölmesinden akar ve devamında da dışarıya atılır. Bulaşık makinesinin tuz haznesi, markasına gören değişim göstermektedir. Fakat genelde makinenin dip bölümünde yer alır. Bu bölme genellikle suyla dolu olduğundan kişiler makineye tuz eklemezler. Halbuki tuz buraya eklendikçe suyla yer değiştirmeye başlayacaktır. Kapak kapatıldığı zaman ise makine kullanıma hazırdır. Tuzun ne kadar kullanılacağı için bulunulan bölme ayarlandıktan sonra tuz, makine her çalıştırıldığında devreye girecektir. Fakat bazı makinelerde yapılmış olan kontrollerde tuzun koyulduğu gibi durduğu görülebilmektedir ve tuz olmasına karşın parçalar lekeli ve çizik haldedir. Bunun en büyük sebebi ise tuz haznesinin delinmiş olması. Dolaylı olarak böyle hallerde hiç vakit kaybetmeden servisle irtibata geçmek gerekir.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kapılar anahtarsız nasıl açılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?