Ahşap eskitme nasıl yapılır?

Peki, ahşap eskitme nasıl yapılmaktadır?...

 

Ahşap mobilyalar, ortama değişik hava katmak adına farklı mekanlarda kullanılabilirler. Çok türlü ahşap boyama teknikleri vardır ve bu tekniklerle objelere değişik görünümler verilebilir. Ahşap eskitme de bu tekniklerden biridir. Bu teknik ile objelere hem şık, aynı zamanda nostaljik görünüm kazandırabilirsiniz.

Eskitme tekniklerinden ilki boya ile eskitmedir. Bu teknikte, eskitme yapacağınız objeyi iki kat boyayıp zımparaladıktan sonra tam olarak kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Eskitme yapmak için su bazlı bir akrilik boya seçin ve bunu bir kaba boşaltın. Fırçayı ıslatın ve fazla suyunu aldıktan sonra tabaktaki renklere batırın. Bu fırçayı eskitme yapacağınız yüzeye düzgün hareketler ile uygulayın. Bu işlem için ıslak fırça yerine kuru fırça da tercih edilebilmektedir.

Diğer bir ahşap eskitme tekniği antiquin ile olan eskitmedir. İlk önce yüzey güzelce zımparalanır, boyanır ve bekletilir. Diğer bir kaba antiquin dökülür. Bu maddeyi ahşaba uygulamak için fırça, sünger veya bez gibi araçlar kullanılabilmektedir. Antiquene batırılmış fırça ya da süngeri yüzeye yavaşça uygulayın. Antiquin rengi tercihi konusunda dikkatli olmanız gerekli olan, açık renkli zemin için koyu renkli antiquin seçmenizdir.

Ahşap eskitme için kullanılacak diğer bir metotsa silerek eskitmedir. Bu yöntemde, açık renk bir boya ile boyanmış objeyi koyu renk boya uygulayarak silmelisiniz. Boyayı yüzeye döktükten sonra kurumasını beklemeden bir sünger yardımıyla silin.

 

Ahşap eskitmek için kullanabileceğiniz diğer metotsa bulaşık teli kullanarak olur. Ahşabı bulaşık teli ile kazıyarak da eskitebilirsiniz. Objeyi zımparalayıp astarladıktan sonra, suyla inceltilmiş akrilik boya uygulayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonrasında, alttaki astarın rengini ortaya çıkaracak biçimde kazıyın.

Ahşap eskitme için ilk dikkatli olunması gerekli olan, ahşabın düzgün halde boyanması ve eskitmeye hazır durumda olmasıdır. Boyanacak olan yüzey güzelce zımparalanmalı, daha sonrasında astar boya sürülmeli ve bir kez daha zımparalanmalıdır. Böylelikle, yüzeyi pürüzsüz ve eskitme işlemi için hazır durumda olabilecektir.

Alkol de ahşap eskitme için kullanılabilir. Zımparalayıp astarladığınız objeyi, suyla inceltilmiş akrilik boya ile boyayın. Kuruduktan sonra, üstüne alkol dökülmüş bir bezle silin.

Peki, ahşap eskitme nasıl yapılmaktadır?

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Evde çiçek bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?