Kedi neler yer?

Değişik kedi ihtiyaçları için özel formüle edilmiş çokca kedi maması vardır. Yaş ve kuru olarak üretilen bu mamaların tercihinde, ked...

 

Kediler için doğru beslenme, bütün hayatları boyunca önem taşıyan bir konudur. Dengesiz ve kötü beslenme, hastalıklar başta olmak üzere türlü biçimlerde kendini göstermektedir. Kediler ev otamında hazırlanacak yiyecekler yahut hazır mamalarla beslenebilir.

Değişik kedi ihtiyaçları için özel formüle edilmiş çokca kedi maması vardır. Yaş ve kuru olarak üretilen bu mamaların tercihinde, kedinin ihtiyacını göz önünde bulundurarak seçim yapmak gerekmektedir. Örnek verilecek olursa kısır kediler için özellikle üretilmiş, kalorisi dengelenmiş mamalar, genç kediler için münasip değildir. Benzer biçimde erişkin kediler için hazırlanmış yaş mamalar, yavru kedilerin beslenmesinde tercih edilmemelidir. 

Nasıl beslemeli?

Etlerin yanında yulaf ve pirinç gibi tahıllar da kedilere verilebilir. Fakat tahılların yalnız olarak değil, havuç, pırasa, fasulye gibi çiğ ya da pişmiş sebzelerle birlikte verilmesi gerekmektedir.

Kedilerin et ihtiyaçları yağ içermeyen kırmızı et, tavuk eti ve balık etiyle karşılanabilir. Günlük beslenmelerinin asgari yarısı protein kaynaklarından karşılanmalıdır. Etlerin küçük parçalar durumunda verilmesi diş sağlıkları yönünden de önem taşır.

Önemli kabul edilen bir A vitamini kaynağı olan karaciğer, kedilerin en fazla sevdiği yiyeceklerin başında gelir. Lakin fazla verilmemeli, hafta içinde 1 defa yedirilmelidir.

 

Kedilerin beslenmesinde su pek önemli bir yer tutar. İçme suyu hep bir kenarda hazır bulunmalı, gün içinde tazelenerek yenilenmelidir. Yaş maya yiyen kediler kuru mama yiyenlere göre daha az su tüketme eğiliminde olabilir. Bu hal yaş mamaların yüksek miktarda su içermesinden kaynaklanır.

Kedi yavrularının beslenmesinde çiğ et önemli kabul edilen bir yere sahiptir.  Balık kafası ve iç organlarında bulunan bazı maddelerin etkisiz hale getirilebilmesi için balığın kesinlikle pişmiş olarak verilmesi gerekmektedir.

Yavru kedilerin gelişimi için süt son derece önemlidir. Fakat inek sütü kediler için sindirimi son derece zor bir besindir. İnek sütü, benzer zamanda ishale de neden olur. En iyi çözüm hazır süt tozu karışımlarından süt hazırlamaktır. Yoğurt ve peynir de kedilerin sevdiği besinlerdendir. Bunlar da beslenme düzeni içinde aralıklar ile verilebilir.

1 yaşından sonra: Gün içerisinde 2 defa yemek verilmesi gerekmektedir.

5 aydan sonra: Gün içerisinde 3 defa

2 aya kadar: Gün içinde 4 defa

Yavru kediler doğduklarında takriben 100 gr. ağırlığındadır. Yavrunun daha düşük ağırlıkta olması, hamilelik zamanında annenin iyi beslenmediğini göstermektedir. Doğumdan sonra haftalık olarak 200 gr almaya başlayan yavruların ağırlıkları cinsiyetlerine göre değişiklik göstermektedir. Erkek kediler 1 seneye kadar büyüyebilir. Bir yılın nihayetinde ağırlıkları 3-5 kilo arasında değişir. Dişi kedilerin kilo alması ise 6. Aydan başlayarak yavaşlar ve 9. Ay ile beraber takriben 3 kg. olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bira göbek yapar mı? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?