Kedi cinsleri ve özellikleri

Kuşkusuz akla gelen ilk evcil kedi çeşididir. Dostluğu ve zekâsıyla bilinir. Ek olarak uzun tüyleri ve sevimli yuvarlak yüzleriyle se...

 

Kediler genel olarak sevecenlikleri ve oyunculuklarıyla bilinirler. Tabi nankör olduğu konusunda da ısrarcı olanlar var. Nankörlük yerine biz bencilliği kullanalım. Ek olarak asillikleri ve meraklarıyla da ün salmışlardır. Keşif duyguları fazladır. Her şeyi tırmalayabilme ihtimalleri vardır ki bu biraz da meraktandır. Evcil kedisi olanlar ailenin bir üyesi gibi bahsederler zaman geçtikçe ondan ve zaman geçtikçe evin vazgeçilmezi durumuna gelir özel olarak ta en başında kediyi evde istemeyen anneler için.

İran kedisi

Kuşkusuz akla gelen ilk evcil kedi çeşididir. Dostluğu ve zekâsıyla bilinir. Ek olarak uzun tüyleri ve sevimli yuvarlak yüzleriyle sevginizi kazanırlar. Lakin en sık temizlik yapmıyorsanız kısa süre içerisinde evinizin her yeri tüyle kaplanacaktır. Ek olarak tüylerinin her gün fırçalanması önerilmektedir. Bundan hariç tembellerin de tembelidir. Öyle hoplamalı zıplamalı faaliyetlere pek kalkışmaz. Sizi çok yormaz.

Mavi Rus kedisi

 Kısa tüylü ve gümüşi renktedir. Sahiplerine aşırı bağlıdırlar, yabancılara karşı ise ürkektirler. Evdeki diğer hayvanlarla, çocuklara iyi anlaşırlar. Diğer türlere göre daha fazla oyuncudurlar. Oyuncaklarla, ayrıca bilgisayarınızın faresiyle de seve seve oyun oynayabilirler.

Siyam kedisi

Her şeyden önce soylu bir görünümleri vardır ve kıskançtırlar. Eski Siyam’da yalnızca soylular tarafından beslenebiliyor ve tapınağın koruyuculuğunu yapıyorlardı. Genel açıdan hareketlidirler. Ayrıca yerinde duramadıklarını söyleyebiliriz. Bir siyam kedinizin olmasını istiyor iseniz sizi biraz yoracaktır.

 

Tekir kedi

Melez bir çeşididir. Melez olduğundan ötürü belli sayılabilecek bir özelliği yoktur. Genellikle evcil kedilerin özelliklerini taşır diyebiliriz.

ScottishFold

 Hızlı ve kolay öğrenebilen bir cins olarak bilinirler. Ev eşyalarına zarar vermeyen bir cinstir. Sahibi ona nerde oynamayı öğretirse o alanda oyun oynar. Evde olmadığınız dönemlerde kendi kendine oyunlar bulabilir. Kısaca uysal ve tercih edilme oranı yüksek bir çeşididir.

Van kedisi

Gözlerinden ayırt edebileceğimiz bir çeşididir. Her iki gözü mavi, her iki gözü sarının tonları veya bir gözü mavi bir gözü sarının tonlarında olabilir. Su ile oynamayı seven tek kedi çeşididir. Oyun oynarken eşlik etmeyi sever hareketlidir. Lakin kucağa alınmaktan hoşlanmaz. Bu özelliği ile de diğer türlerden ayrılır.

Ankara kedisi

 Evine meraklı sahibine tapan bir çeşididir. Evdekilerle dostluğu gayet iyidir. Hayli hareketli yapısı vardır. Bir kelebeğin peşinde vakit geçiriken koltukların başında gezerken eğlenir ve eğlendirir. Biraz inatçıdır diyebiliriz. İsteğini türlü yolları deneme yoluyla kesinlikle gerçekleştirir.

Dünyada 33 değişik ırktan çoğalan milyonlarca kedinin olduğu bilinmektedir. Evcil kedi türlerinden en fazla tercih edilenlerinin özelliklerine şöyle bir bakalım:

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Neden hapşırırız? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?