Klima neden ılık üfler?

Fan arızası; Klimaların arka kısımlarında yer bulan fanlar, bazen bir takım mekanik nedenlerden dolayı randımanlı çalışmayabilir. Ran...

 

Serinlemek yahut ısınmak için kullanılan klimalarda, ılık üfleme problemi ile karşı karşıya kalınması hayli doğaldır. Çünkü çoğu klima, bir takım hallerde bu problemi çıkartır. Peki, kliamalar niçin ılık üflerler?

Fan arızası; Klimaların arka kısımlarında yer bulan fanlar, bazen bir takım mekanik nedenlerden dolayı randımanlı çalışmayabilir. Randımanlı çalışmayan fanların üstlerine düşen görevi yapmaması, havanın sirküle edilememesi, gerekli olan yerlerin yeteri kadar soğutulmadığı için doğru çalışamaması ve belki de en büyük sorun olan motor ve beyin iflası yaşanabilir. O neden ile, klimanızın ılık üflemesine anlam veremediğiniz hallerde, teknik bir bakımın sonrasında fan aparatında sorun olduğu tespit edilebilmektedir. Bu tür hallerde ise fan değişimi yahut tamiri söz konusudur.

Bu tür ılık üfleme problemleri ile karşılaşmamak için klimalarınızı kesinlikle periyodik bakımlardan geçirmeniz gerekir.

Filtrelerin tıkanması; Klimalarda bulunan hava filtreleri, hem sıcak hava üflenmesini, aynı zamanda soğuk hava üflenmesini engeller. Çünkü filtre kısmı, daimi sirkülasyon nedeniyle olan biten bütün tozu ve elyafı bünyesine çeker. Filtrelerin düzenli temizlenmemesi sonucu, bu filtrelerede biriken tozlar yumak şekline gelerek bu alanda bir katman oluşturmaktadır. Bu toz ve pislik katmanının iki değişik kötü etkisi vardır. Birincisi, direkt klimanın önemli noktalarını tıkayan bu tozlar nedeniyle klimanın işlevini temelden yapamaması, diğeri ise klimanızın içerisinden üflenen havanın toz tabakasına çarparak etkisini yitirmesidir. Yani klimalaar, periyodik bakım yapılmadığı hallerde hem ömürlerinden yerler, aynı zamanda ılık üfleyerek verimli çalışma sağlayamazlar. 

 

Motor arızası; Serinlemek yahut ısınmak için klimayı açtığınızda, fark ettiniz ki istediğiniz derecede üflemeyi klimanız gerçekleştiremiyor. Yani ısınmak istiyor iseniz yeteri kadaar sıcak; serinlemek istiyor iseniz yeteri kadar soğuk bir üfleme gerçekleşmiyor. Bu halin temel sebebi olarak motor arızası gösterilebilir. Motor arızalarında hal ciddi olabilir ve bu tür sıkıntılarda kesinlikle teknik servis çağırılmalıdır. Eğer klimanız yeni ise, olası bir teknik sorun yaşanmıştır. Fakat klimanız hayli eski ise, motor miyadını doldurmuş da olabilir. Teknik ekip, ılık üfleme problemi ile ilgili olarak direkt motora bakacaktır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Şofben nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?