Müzikte ritim nedir?

Vuruşlar nota değerleriyle gösterildiği için ritim nota değerlerinin uygulanmasıyla meydana gelir. Müziğin çok önemli öğesi olan riti...

 

Müzikte zamanın belli bir zaman içerisinde eşit veyahut farklı uzunlukta parçalara bölünmesine ritim denir. Bölünen her parçanın başı vuruşlarla belli edilir. Birbirlerini takip ederek bir düzen oluşturan bu vuruşlar müzikal yapı içinde anahtar rollerden birini üstlenerek orkestraya yön vermektedir. Ritim, müzik dışında da incelenebilen ve günlük hayatın içinde, doğada, insan vücudunda, kısaca bir çok alanda gözlemlenebilen bir unsurdur. Misal olarak kalp atışında, sanayi makinelerinde, bir atın koşuşunda süregelen ritim örnekleri tespit edilebilmektedir.

Vuruşlar nota değerleriyle gösterildiği için ritim nota değerlerinin uygulanmasıyla meydana gelir. Müziğin çok önemli öğesi olan ritim, müzikte ezgiyi şekillendiren unsurdur. Nota seslerinin dikkate alınmadan yalnızca değerlerinin (tartımlarının) incelenmesine ritmik portre denir. Ritim, belli bir süreç kullanımını hedefleyen tempo içerisinde netleşmektedir ve bu biçimde müziğin karakteristik yapısını da belirlemiş olur. Ritim ve tempo kavramlarının biribiriyle karıştırılması sıkça yapılan hatadır. Müzikte tempo, parçanın hızını belirlemek için kullanılan terimdir ve parça boyunca notaların ilerleyiş hızını ya da metrik vuruşların sıklığını düzenler. Söz gelimi, bir parça öğrenilirken temposu ağırlaştırılarak çalınabilir veyahut söylenebilir fakat parçanın ritmi değiştirilemez.

 

Ölçü de ritim konusu altında incelenebilinecek diğer bir kavramdır. Müzikte ölçü, iki ölçü çizgisinin arasında kalarak belirlenmiş en küçük müzik ve zaman parçasıdır. Bir notasyon incelendiğinde, portede iki çizgi arasında kalan notalar ve işaretler bir ölçüyü temsil etmektedir. Ölçü birimi, portenin başına anahtar ve donanım işaretlerinden sonra üst üste yazılan iki sayıyla belirtilir. Misal olarak iki dörtlük ölçü denildiğinde buradaki iki sayısı vuruşları, dört sayısı ise nota değerini işaret etmektedir. Ölçüler basit, bileşik ve aksak olmak üzere üç gruba ayrılırken, müzik türlerini belirlemede de yardım eden rol üstlenirler.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bateri nasıl çalınır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?