Arabesk müzik nedir?

Arabesk türündeki şarkıların konuları çoğunlukla aşk, ayrılık acısı, umutsuzluk ve benzeri duygulardır. Sözler ise anlamlı ve duygusa...

 

Yeni neslin ön yargı nedeniyle günden güne uzaklaşmaya başladığı lakin bütün bunlara karşın dinleyen herkesi etkisine alan, herkesin derinlerinde hissettiği, duyguyu hiç çarptırmadan yansıtan arabesk bir Türk müziği çeşididir.

Arabesk türündeki şarkıların konuları çoğunlukla aşk, ayrılık acısı, umutsuzluk ve benzeri duygulardır. Sözler ise anlamlı ve duygusal bir kalemle ele alınır.

Arabeskin Türkiye’de oluşması ve gelişmesi 1950’li yıllara dayanr. Nuri Sesigüzel, Haydar Tatlıay gibi adlar ile başlayan arabesk müziği birtakım sansürlere uğrasa da gelişimini Adnan Şenses, Hafız Burhan, Abdullah Yüce gibi adlar ile sürdürmüştür. Hepsinden önce Arap esintilerini sezdiren arabesk eserleri, zaman geçtikçe değişik renklere bürünmüş, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses, Gökhan Güney ve benzeri çokca isimle duygulara tercüman olmuştur.

Arabesk kelimesinin kökeni Fransızca’ya dayanır. Arabeskin kelime anlamı, “Arap tarzı” anlamına gelse de arabesk Türkiye’de oluşmuştur ve Türk müziğine aittir. Arap tarzı denmesinin sebebi ise arabesk müzik oluşturulurken Arap ezgilerinden etkilenip bu ezgilerin Türk müziğine uyarlanmasıdır.

Devamlı farklılaşan ve meydana gelen müzik tarzları da arabeskin üstüne eklenmiş ve arabesk müzik günden güne kendini geliştirmiş, ilerlemiştir. Bu ilerleme arabesk müziğin yeni müzik türlerinin etkisiyle birtakım alt başlıklara ayrılmasına neden olmuştur. Arabesk-rock, arabesk-pop, arabesk rap-elektronik arabesk bu alt başlıklar altında sayılabilir.

 

1980 ve sonrasındaki yıllara bakıldığı zaman dönemin zorluğuna karşın, nadir bulunan kadın seslerden olan Bergen’in arabeski son derece başarılı biçimde temsil ettiğini görürüz. Bu eserlerin son günlerde dahi dinlenmesi ise arabesk müziğin kalıcı gücünü ortaya net bir biçimde koyar.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Çok sesli türk müziği adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?