Yavru köpek nasıl temizlenir?

Köpeklerin devamlı yıkanması derilerinin PH dengesinin bozulmasına neden olur. Ek olarak yavru köpekleri yıkarken muhakkak insanlar i...

 

Sevimli halleriyle öne çıkan yavru köpekler temizlendiği sırada çok dikkati açık olmak gerekmektedir. Bilinenin tersine köpekler çokça yıkanmazlar. Çünkü bu hayvanların ter bezleri patilerinde bulunmaktadır ve bunun yüzünden da terledikten sonra kötü kokma gibi bir durumları bulunmaz.

Köpeklerin devamlı yıkanması derilerinin PH dengesinin bozulmasına neden olur. Ek olarak yavru köpekleri yıkarken muhakkak insanlar için kullanılan şampuanların kullanılmaması gerekmektedir. Köpekler için özellikle hazırlanan şampuanlar onların derilerine zarar vermez ve tüylerine gereken olan parlaklılığı vermektedir. Genelde köpekleri ayda 1 kere yıkamanız yeterli olabilecektir. Bu süreyi azaltarak köpeği sürekli yıkamak, belli bölümlerin devamlı bir şekilde ıslak kalmasına neden olur. Ve bu alanlarda bakteri oluşumu hızlanır. Özel olarak ta konu yavru köpekler olduğu zaman bu hale çok çok fazla dikkati açmak gerekmektedir.

Yıkama sırasında kullanılacak su ılık olmalıdır. Yavru köpek yıkanmadan önce tüyler suyla tam olarak ıslatılmalı ve sonrasında şampuanlanmalıdır. Şampuanlama sırasında tüylere masaj yapılmalı ve köpeğin ağız, burun bölümüne dikkati açmak gerekmektedir. Eğer gerekiyorsa durulama sonra ikinci kere şampuanlanabilir. Şampuanlama işlemleri bitince hiçbir yerinde köpük kalmayacak biçimde durulama işlemi yapılmaktadır. Sudan çıkacak yavru köpek havlu ile sıcak bir yere götürülmeli ve şurada güzelce kurutmak gerekecektir. Kurutma sırasında eğer gerekiyorsa saç kurutma makinesi kullanılabilmektedir. Lakin kurutma makinesi en düşük ayarda olmalı ve tüylerden uzakta tutularak köpeğin derisinin zarar görmesi engellenmelidir.

 

Çokca kişinin yapmış olduğu yanlışların başında, yavru köpeklerini her gezdirme ardından yıkamaları gerektiğini düşünmek gelir. Halbuki köpeklerin patilerinin altı kirlendiği zaman ıslak mendil veyahut bezle silinebilir veya sadece patileri yıkanabilir. Bunun yanında son zamanlarda kuru temizleme tozları devamlı kullanılmaktadır. Kir oranına göre bu toz köpeğin üstüne serpilir ve böylelikle tozlar su ile temas etmeden temizlenebilir. Bu biçimde tozları kullanmadan önce içeriğine bakmak gerekmektedir. Çünkü bazı temizleme tozları yavru köpekler için kullanıma münasip değildir ve kullanım devamında ciddi zararlar meydana gelebilir. Bunu engellemek adına gereken araştırmaların muhakkak yapılmış olması hayvan sağlığı açısından önemlidir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Stres nasıl azaltılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?