Salonda siyah perde nasıl kullanılır?

Siyah perdenin kullanılmış olduğu salonlarda kontrast bir tarz oluşturmak da görünüm açısından modern zenginlik sağlayacaktır. Örnek ...

 

Salonlar için siyah perdeler genellikle kullanışsız kabul edilmektedir. Çünkü siyah perde var olan görünümü itibari ile mekana karanlık ve kasvetli bir hava getirebilmektedir. Lakin doğru parçalar ile eşleştirildiğinde ferah görünüm de kazanmak mümkündür. Peki, siyah perdeler salonda nasıl kullanılmaktadır?

Siyah perdenin kullanılmış olduğu salonlarda kontrast bir tarz oluşturmak da görünüm açısından modern zenginlik sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse siyah perdelerin bulunmuş olduğu salona beyaz renkte koltuklar, siyah halılar ve yine beyaz yemek takımı enfes bir uyum kazandıracaktır. Böyle bir salonun çok mat ve sade durmaması için ışıltılı aksesuarlar ile değişik ve zengin görünüm kazanması istenebilir. İşte böyle bir halde da kristal avizeler, gümüşlükler, dore rengi biblolar ve süslemeler gibi bir çok aksesuarlar mekana gösteriş getirecektir.

Siyah perdeler salonda kullanıldığı zaman bazı renkli parçalar ile bunları birleştirmek gerekecektir. Çünkü siyah renkte perdeler yalnız olarak karanlık ve boğucu bir etki bırakacaktır. O yüzden renkli ve canlı alternatifler ile dekorasyona hareket kazandırmak gerekmektedir. Her şeyden önce eğer ki salonda siyah perde kullanılıyor ise oturma gruplarının renkli seçilmesi önerilmektedir. Siyah perdeye yakışacak en güzel oturma grubu renkleri ise kırmızı, mürdüm, turuncu, pembe gibi sıcak ve canlı renklerdir. Bu renkler ile beraber mekandaki karanlık ve boğucu görünüm hemen dağılmış olabilecektir. Uyum açısından yastıklarda yahut koltuk kenarlarında siyah renk kullanılabilmektedir. Böylelikle perde ve koltuklar arasında keyifli bir uyum hemen göze çarpacak ve daha şık bir dekorasyon elde edilmiş olabilecektir.

 

Siyah perdenin kullanılmış olduğu salonlarda mümkün ise kalın perde de siyah rengin tercih edilmesi önerilmektedir. Yahut yalnızca ince tül perde kullanılıp bunun siyah olması beklenir. Aksi takdirde salona ışığın girmesini önleyecek ve karanlık bir görüntüye neden olabilecektir. Siyah renkte bir perdenin kullanılmasıyla beraber oturma grubu, halı ve aksesuarlarda renk ve model tercihi çok önemlidir. Bu eşyalarda imkanlar el verdiği sürece siyahtan kaçınılması önerilmektedir. Özel olarak ta dar alanlı salonların ferah görünüm kazanması için açık tonlu renkler kullanmasında fayda olabilecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Ev nasıl retro tarzı döşenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?