Pop müzik nasıl oluşmuştur?

Daha fazla dans odaklı disko tarzında aksak ritm elektro bas hatlarının kullanılmış olduğu ve vokallerin yankılanarak yer aldığı 70’l...

 

Çağdaş ve modern müzik çeşitleri arasında yer bulan pop müzik, popüler müziğin kısaltmasıdır. Genellikle ayırt edilebilmektedir alt çeşitleri ile beraber dans edilebilmektedir bir ritm üstüne akılda kalıcı ve kolay hatırlanabilir melodilerden oluşur. Pop müzik kültüründe öncelikli hedef, dinleyicilere keyif vermek ve ticari başarıyı sağlamaktır. Karmaşık müzikal formlar ve estetik gibi kaygılardan uzak olan pop müzikte sözler, daha fazla aşk ve ayrılık gibi duygusal temaları konu edinir.

Pop Müzikte Rock'n Roll Etkisi

Daha fazla dans odaklı disko tarzında aksak ritm elektro bas hatlarının kullanılmış olduğu ve vokallerin yankılanarak yer aldığı 70’li senelerde ise pop müzikte etki eden diğer bir tarz 50’li senelerde da popüler olan country müziktir. 1980’li senelerden başlayarak daha büyük bir etkiye sahip olan ve çağımızda de bu etkisini koruyan pop müzik, Türkiye'de de 1950’li senelerde varlığını tam olarak belirginleştirmeye başlamıştır. Böyle zamanlarda alt yapısında tango unsurlarını barındıran Türk Pop Müziği’nde 60’lı ve 70’li daha fazla aranjmanlar etkili olmuştur. Dünya pop müzik stilleri ile paralel ilerlemesi açısından çağımızda daha fazla etkili olan sound, dans ve hip-hop tarzıdır.

Değişik stilleri rastgele birleştirerek devamlı gelişen bir yapıya sahip olan pop müzik özel olarak 2. Dünya Savaşı ardından dünyada popüler hale gelmeye başlamış ve dünyaca tanınan star veyahut gruplar hepsinden önce bu zamanlarda ortaya çıkmıştır. Hassaten Amerikan müzik endüstrisinin yayılmasında etkisi bulunan bu senelerde pop müzik, standart formatlarında crossover stilleri kullanılırken daha fazla enstrümantal sololar vurgulanmış ve vokaller daha belli bir biçimde eklenmiştir. 50’li yılların ortalarında Elvis Presley’in dünya çapında popülerliği ile beraber rock’n roll popüler müziğin kullandığı türler arasında etkin hale gelmiştir.

 

1960’lı senelerde ise pop müzik, parodik ve esprili şarkı sözlerini akılda kalıcı melodilerle birleştiren bir stili başlatmıştır. Dünyanın en bilinen grupları arasında farklı yere sahip olan Beatles bu senelerde ortaya çıkmıştır. Beatles, bu zamana kadar söz yazarları tarafından yazılan şarkıları yorumlayanlardan değişik olarak şarkı sözlerini kendileri yazmıştır.

Müzik tarihinde terim olarak ilk kez 1926 senesinde kullanılan pop müzik, rock, caz, hip hop, reggae gibi türlü müzik öğelerini ve stillerini içeren bir yapıya sahiptir. 1920’li senelerden 70’li yıllara kadar uzunan süreçte daha fazla caz, rock, ritim ve blues etkisi altında bulunan pop müzik 1980’lerden sonraki senelerde hiphop öğelerini de kullanmaya başlamıştır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Piyano notaları nasıl okunur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?