Eskrim ayakkabısı nasıl olur?

Eskrim yapan sporcular genel açıdan ince tabanlı ve yeri hissedecek ayakkabı seçmeye özen gösterirler. Böylece ani hareketlere karşı ...

 

İki kişinin karşılıklı olarak özel giysiler giyerek yaptığı eskrim kılıç ile oynanan bir spordur. Kılıçla yapılmış olan dövüş sanatı olarak da ifade edilir. Sürekli bir şekilde hareket yeteneğine ihtiyaç vardır. Bunu yapmak için eskrim yaparken kullanılacak özel ayakkabı gerekmektedir. Böylece hem yere daha iyi basılır aynı zamanda devamlı olarak rahat bir biçimde hareket edilir.

Eskrim yapan sporcular genel açıdan ince tabanlı ve yeri hissedecek ayakkabı seçmeye özen gösterirler. Böylece ani hareketlere karşı çabuk reaksiyon verirler. Oyun içindeki ani hareketlere kolay ve hızlı biçimde cevap vermek ve ayak sağlığını korumak için ayakkabıların belli şartları sağlaması gerekir. Eskrim ayakkabısı seçerken dikkatli olunması gerekenler:

Eskrim içinde devamlı olarak rakibe hamle yapılmaktadır. Bu hamleler esnasında da ayağın arka bölümünün sürtünmesinden ötürü ayakkabılar kısa bir zaman içinde zarar görür. Bunun önüne geçmek için iç kısmı sağlam malzemelerden yapılmış olan ayakkabıların seçilmesi gerekmektedir. Özel olarak turnuvaların yapıldığı metal pistlerde bu hal daha sık olarak yaşanır.

Eskrimde ayakkabının yeri iyi bir biçimde kavraması gerekmektedir. Çünkü parke veyahut diğer spor salonlarında antrenman yapılırken ayakların kaymaması gerekmektedir. Ayakkabı tabanlarının bu sağlayacak seviyede olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde hareket yeteneği kısıtlanır.

 

Ayakkabının ayakları tam anlamıyla kavraması gerekmektedir. O neden ile büyük numaralı ayakkabıların seçilmesi hareket yeteneğini kısıtlar. 

Hamleleri kolay bir biçimde yapabilmek ve hızlı hareket edebilmek için üst ve taban bölümlerinin esnek olması gerekmektedir.

Ayakkabının topuk bölümünün da destekli olması gerekmektedir. Çünkü hamle yaparken alınacak olan açının topuklar ile sağlanması önemlidir. 

Tabanın kalın olmaması gerekmektedir. Çünkü yeri hissetmek ve esnek hareketlerde bulunmak eskrim sporu için olmazsa olmazdır. Kalın tabanlı bir ayakkabı ile de bu çok zordur.

Eskrim içinde seçilecek olan ayakkabının bu kriterlere münasip olması önemlidir. Böylece hem daha kaliteli bir biçimde spor yapılmaktadır aynı zamanda ayak sağlığı azami düzeyde korunmuş olunur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Sarı nasıl kombinlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?