Davete giderken nasıl giyinilir?

Firma açılışı, iş yemeği gibi davetlerde ise tek parça kıyafetler yerine alt üst ayrı kıyafetlere yönelmeniz gerekmektedir. Davetin r...

 

Davet edilen organizasyonlarda sürekli bir şıklık yarışı vardır. Bu şıklık algısı o kadar dikkate alınır ki bazı dönemlerde organizasyon konusunun bile önüne geçebilir. Böyle ortamlarda şık algısını haketmeyi düşünüyor iseniz davet şıklığının püf noktalarını bilmeniz gerekmektedir.

Firma açılışı, iş yemeği gibi davetlerde ise tek parça kıyafetler yerine alt üst ayrı kıyafetlere yönelmeniz gerekmektedir. Davetin resmiyeti için bu püf noktası önemlidir. Koyu renklerde diz altında biten bir kalem etekle beyaz veyahut krem rengi, bedene tam oturan dik yakalı şifon bir gömlek; güzel bir resmi davet şıklığı sağlamaktadır. Bu tür davetlerde de kesinlikle elbise giyerim diyorsanız alt kısmı kalem etek formunda ve üstü desensiz, hareketsiz elbise modelleri seçmeniz gerekmektedir. İster elbise ister etek ve gömlek kobini yapın; resmi davetler için üzerinize kesinlikle uyumlu bir ceket almanız gerekmektedir 

Davet edildiğiniz organizasyon ne olursa olsun hiçbir kıyafetinizin aşırıya kaçmamış olması gerekmektedir. Baştan aşağı benzer renk giyinmek büyük bir abartıdır. Kıyafetlerde küçük bölümdeki parıltı bile kolay bir biçimde göze batabiliyorken davet kıyafetini tümüyle parıltı kaplı seçmek de yanlış olabilecektir. Bu yanlış seçimler sürekli abartıdır. Tek renkten ve parlak dokulardan kaçınınız. Bir doğum günü daveti aldıysanız kısa ve düz elbise tercih edebilirsiniz. 36 ile 38 beden kadınlar genelde üstü oturan, alt kısmı kendi kendine hacimli bir dikime sahip kısa elbiseleri tercih ederler. Bu tarz elbiseler münasip bedene büründüklerinde muhteşem görüntü oluşturmaktadır. Düğün, nişan, doğum günü gibi davetlerde bu tarz hareketli kıyafetlere yer verilebilir. Açık hava davetlerinde uzun elbiseler pek tercih edilmez. Kapalı mekanlarda özel olarak otel organizasyonu biçimindeki davetlerde uzun ve hareketsiz elbiseler daha şık bir görüntü oluşturur.

 

Elbisenizle uyumlu; ama muhakkak benzer renkte olmayan hafif topuklu şık bir ayakkabı da davet kıyafetinizi tamamlar. Elbiseniz kısa ise biraz büyük bir çanta taşıyabilirsiniz. Yandan zincir askılı veyahut iri ve elde tutlabilen çantalar kısa elbiselerle yakışmaktadır. Uzun elbiseler için ise mutlaka küçük portföyler tercih etmelisiniz. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kıyafette renk uyumu nasıl sağlanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?