Kedilerin eğitiminde nelere dikkat edilir?

Kedilerde tuvaletini kuma yapma içgüdüsel bir davranış olup çok kediye kum kabını gösterdikten sonra eğitim gerektirmeyen bir durumdu...

 

Çoğu kez başına buyruk gibi görünseler de kedilere ev ortamında temel eğitimler verilebilir. Kedileri eğitmek köpeklere göre daha zor olmakla beraber temel eğitim ev içinde kurallara uymayı, tuvalet eğitimini ve patisiyle oyun sırasında eve ve sahibine zarar vermeme gibi konuları kapsar. Buna ek olarak kurulan iletişime bağlı olarak kedilerle gösteriye dayalı eğitimler bahsi geçen olabilir.

Kedilerde Eğitimin İpuçları

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedilerde tuvaletini kuma yapma içgüdüsel bir davranış olup çok kediye kum kabını gösterdikten sonra eğitim gerektirmeyen bir durumdur. Fakat annesinden erken ayrılmış yavrular ve türlü sebeplerle tuvalet alışkanlığı bulunmayan kedilerde kum kabının yerini öğretmek önemlidir.

Kedilerin yanlış yerlere tuvaletini yaptığı dönemlerde şiddetli bir biçimde azarlamaktan hassaten uzak durulmalıdır. Tersi halde kum kabını tanımayan kedi, yaptığının yanlış bir şey olduğu düşünerek korku ile daha gizli yerlere tuvaletini yapmaya başlayabilir. Doğru olan bağırmak yerine kum kabına yönlendirmekle beraber tuvaletini yaptığı alanı temizlemek ve bir an önce kokuyu gidermektir.

Kedi Eğitiminde Belirleyici Noktalar

Kedinin yaşı, geçmişteki hikayesi ve kişilik özellikleri kedi eğitiminde belirleyicidir. Küçük kediler meraklı ve hareketli olmaları nedeniyle ilk dönemlerde ev ortamlarında sorunlar yaşanmasına yol açsa da eğitime büyük kedilere göre daha meyillidir. Kedinin eve ilk geldiği devirlerde şüpheci ve korkak davranışları olabilir. Geçmişte başka bir ortamda başka bir sahip ile yaşamışlığı var ise, geçmiş hikayelerini bilmek eğitimin mümkün olup olmadığına dair ipuçlarını sunar.

 

Kedilerin kişiliklerine bağlı olarak korkak kedilerde gereken güveni sağlamak önemliyken agresif kedilerde eğitim prosesi daha zorlu bir süreçtir. Kedi eğitiminden çok önemli unsur sahipleri ile kurdukları sevgiye dayalı güçlü iletişim bağı ve cezadan çok ödüle dayalı bir  eğitim anlayışıdır.

Kedilerin eğitimi konusunda en ehemmiyetli nokta kedilerin stresini azaltıcı ortamların yaratılmasıdır. Uyumak için sert zeminleri seven, tırmanmak isteyen kedileri doğası gereği kendileri güvende hissetmek için yüksek alanlara yönelmesine bağlı olarak mobilyaların üstünde uyurken veyahut tırmanırken görmek bahsi geçen olabilir. Bu halde kızmak yerine ev ortamındaki mobilyalara zarar vermeden doğadaki davranışlarını taklit edebilmeleri için tırmanma ağaçlarının bulunması önemlidir. Ek olarak bu tür benzeri malzemeler kedilerin stresini atmaları sağlamaları yönünden eğitimi kolaylaştırıcı niteliktedir.

Kum Kabına Yönlendirme

Bilhassa koku ile kum kabına alışan kedinin ödüllendirilmesi de önemlidir. Devamlı tekrarlayan bir süreçte bir dönem ödül kullanımı, kedinin doğru yere tuvaletini yapmasını pekiştirir. Ama dikkatli olunması gerekli olan nokta,  ödülün kedi için bir koz olmasını engellemektir. Bunu yapmak için devamlı mama ile ödüllendirmek yerine arada sevgi dolu davranışlarda bulunmak daha dengeleyicidir.

 

Kedileri kum kabına yönlendirmek için kum kabına kedinin idrar kokusunu bırakmak, mümkün olduğu kadar kum kabının yanında kedinin zaman harcamasını sağlamak uygulanabilecek hileler arasındadır. Lakin kediyi kucaklayarak kum kabına götürmek yerine zihinlerinde bir yol haritası oluşturmak için kediyi kum kabına yönlendirmek gerekmektedir. Dikkatli olunması gerekli olan diğer nokta da bilhassa alışma sürecinde kum kabının sabit yerde bırakılmasıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kedilere hangi yiyecekler verilmemelidir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?