Toz pudra nasıl kullanılır?

Toz pudralar kullanımı zor olan pudra çeşitleridir. Sürülürken dikkati açık olunmalıdır. Cildimizde pudra kalıntıları kalabilir. Bu n...

 

Pudralar cilde mat görünüm kazandırmaya yardım eden olurlar. Fondöten üstüne uygulanarak cilt renginin sabitlenmesini sağlarlar. Pudranın fondoten rengi ile benzer tonlarda olması önemlidir. Çok açık yahut çok koyu tonlar tercih edilmemelidir. Pudralar yumuşak fırça ile sürülmelidir. Pudra ponponları ile sürüldüğü zaman yüzde kalıp gibi yapay bir görüntü oluşabilir. 

Toz pudralar kullanımı zor olan pudra çeşitleridir. Sürülürken dikkati açık olunmalıdır. Cildimizde pudra kalıntıları kalabilir. Bu nedenden dolayı fırça yardımı ile tam olarak dağıtılmalıdır. 

Fırçaya alınan toz pudranın fazlalığı üflendikten sonra yüze sürülmelidir. Bu vesileyle toz kalıntıları en aza indirilir. Yüzünde tüyler bulunanların pudra kullanması önerilmez. Pudra tüyleri daha da belli hale getirerek göze çarpmasına neden olur. Uygulama esnasında kaş, kirpik ve saç diplerinde pudra kalıntısı kalmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Toz pudralar kuru ciltler için münasip değillerdir. Kuru olan cildin daha da kurumasına neden olurlar. Yağlı ve sivilceli ciltleri kurutarak mat bir görüntüye yol açabilirler. Pudraların kurutucu etkisi sivilcelerin kurumasını da sağlamaktadır. Yağlı ciltlerde de parlamayı önlemektedir. Kuru ciltler pudra yerine daha krem kıvamlı fondötenleri tercih etmelidirler. Benzer zamanda ciltlerini sürekli biçimde nemlendirmeleri de gerekir 

Kompakt ve toz pudra olmak üzere iki tür pudra vardır. Kompakt pudralar sıkıştırılmış durumda, toz pudralar ise toz haldedir. Kompakt pudralar cildimizde birazcık daha yapay dururken, toz pudralar daha doğal görünüm sağlamaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Yüzdeki kızarıklık nasıl geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?