Oje nasıl temizlenir?

Oje temizlemek özel olarak koyu ve simli ojeler sürüldüğü zaman biraz uğraştırır. Aseton herkesin bildiği en iyi oje temizleme yöntem...

 

Kadınların vazgeçilmeyen makyaj malzelerinden ojeler tırnaklara güzel bir renk ya da desen vermektedir. Ojeler tırnakların daha şık ve bakımlı görünmesini sağlamaktadır. Çokca oje türü bulunmaktadır. Mat, sedefli, parlak, manyetik ve çatlayan ojeler bunlardan bazılarıdır. Sürülen ojelerin birkaç günden daha çok tırnakta durması tırnaklar için hayli zararlıdır. Çünkü tırnakların da hava alması gerekmektedir. Bu nedenle sürülen ojelelerin tam olarak temizlenmesi sağlık yönünde çok önemlidir.

Oje temizlemek özel olarak koyu ve simli ojeler sürüldüğü zaman biraz uğraştırır. Aseton herkesin bildiği en iyi oje temizleme yöntemidir. Yeterli oranda aseton ve küçük parçalar halindeki pamuklar ile ojeler kolay bir şekilde temizlenebilir. Aseton pamuğa döküldükten sonra ojeler çıkarılır. Daha kolay bir yöntem olan tüplerde satılan aseton süngerler ile de çok çok hızlı halde temizlenebilir.

Asetonun çokca zararı bulunmaktadır. Lakin yaygın olmamasına karşın oje çıkarmada kullanılan başka yöntemler de vardır. 

Bu yöntemlerin dışında alkol, kolonya, parfüm ve diş macunu ile de ojeler temizlenebilir. Ama bu ürünler tırnak ve tırnak yan etlerini kurutacağından oje temizlenince kesinlikle tırnaklara nemlendirici sürülmelidir. 

Piyasada sıkça rastlanan asetonsuz oje temizleyici ürünler ile ojeler temizlenebilir. Mendil ve sıvı durumda üretilen çeşitleri bulunmaktadır.

 

Bir başka oje temizleme yöntemi ise pamuğun sirke ve limon karışımına batırılarak tırnakların ovalanmasıdır. Bu yol asetona göre az daha zaman alsa da etkili yöntemdir. Ojeyi çıkarmadan önce tırnaklar 10- 15 dk kadar sıcak suda bekletilirse oje çabuk yumuşayacağından daha kolay temizlenir.

Bunlardan ilki bilinen en eski uygulamalardan biri olan ojeyi ojeyle silmektir. Tırnaktaki ojenin üstüne tekrar yoğun bir biçimde oje sürülerek çok fazla kurumasına izin vermeden pamukla silinir. Her parmak için ayrı ayrı uygulanmaktadır. Bu metod aseton kadar hızlı temizleme yöntemi değildir ama daha sağlıklıdır.

Koyu renk ojeler açık renklere göre daha zor çıkar. Tırnak kenarlarında kalan ojeler için bir kaba su ve karbonat konularak tırnaklar birkaç dakika bekletildiğinde kalan ojeler de temizlenmiş olabilecektir. Simli ojeler temizlendiği sırada tırnaklar ıslatılmış pamuklara sarılarak birkaç dakika bekletilir. Daha sonrasında alüminyum folya ile sarılarak beş dakika kadar daha bekletilir ve bastırılarak pamukla beraber tırnaktan sıyrılır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bronzer nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?