Zambağın faydaları nelerdir?

Zambağın bir çeşidi olan beyaz zambak ağrı kesici özelliği ile tıp alanında kullanılır. Zambağın bilinen ilk faydası diş ağrılarını d...

 

Siyah, sarı, mor, kırmızı, beyaz, pembe gibi çok rengi olan zambak iri ve göz dolduran çiçekleriyle estetik olarak sevilen ve beğenilen bir bitki olarak bilinir. 1 metreye kadar boylanabilen, dik gövdeli zambak bitkisi insanların sağlığı için de sayısız yarar sağlar.

Zambağın bir çeşidi olan beyaz zambak ağrı kesici özelliği ile tıp alanında kullanılır. Zambağın bilinen ilk faydası diş ağrılarını dindirme özelliğidir. İçindeki bazı maddeler vesilesiyle uyuşturma özelliği bulunan zambak, yoğun ağrıların hafiflemesinde etkili olmaktadır. Diş ağrılarına ek olarak diş eti iltihaplanmasında da iltihap dağıtıcı olarak kullanılmaktadır. Zambağın içindeki ağrı kesici bileşenler kadınların regl zamanında yaşadıkları ağrıları hafifletmede de etkili olmaktadır.

Cilt sağlığından ziyade cilt sorunlarında etkili olan zambak, cilt yüzeyinde oluşan apse, iltihap, şişlik ve yaraların iyileşme sürecini kısaltır.

Zambak bitkisinden elde edilen zambak yağı vücutta oluşan ağrıların lokal tedavisi için etkili olmaktadır. Lokal ağrıların tedavisinde kullanılan zambak yağı benzer zamanda romatizmal ağrılarda da etkili olmaktadır.

Zambak yağının cildi gerginleştirdiği bilinir. Bu özelliği ile göz altı kremlerinde, onarıcı kremlerde ve gece kremlerinde ham madde olarak sürekli kullanılmaktadır. Bunun yanında ek olarak zambak yağı bilhassa karın ve basen bölümüne yerleşen selülitlerin yok edilmesinde gayet etkili bir doğal üründür. Bu özelliğine ek olarak kırışıklıkların oluşum kısmında erken kullanım vesilesiyle kırışıklık oluşumunu bütünüyle önlerken oluşmuş kırışıklıkların azalmasında da etkin bir rol oynar.

 

Zambak çiçeğinin kullanıldığı yerler nelerdir?

Zambak yağı gayet etkili bir ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Vücudumuzun lokal bölgelerindeki ağrıların ortadan kaldırılmasında kullanılmış olduğu gibi kronik ağrıların tedavisinde de tercih edilen bir yağdır. 

Zambak yağı cilt bakımı gayesi ile kullanılıyorsa yumurta akı, soğan ve balla birlikte maske durumunda getirildikten sonra cilde uygulanmaktadır.

Zambak bitkisi güzel ve kalıcı kokusuyla parfüm ve deodorant yaparken da tercih edilir.

Zambak bitkisinin kullanılmış olduğu ilk alan bahçe süslemesidir. Bahçelerde süs bitkisi olarak göz dolduran bu bitki rengarenk görünüm sunar. İç mekan tasarımlarında kullanılan zambak balkonlarda da değişik hava yaratmaya yardımcıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Papatyanın faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?