Yüzdeki lekelere ne iyi gelir?

Güneş ışınları ve ilerleyen yaşla birlikte cildimizde melanin diye adlandırılan madde çoğalmakta ve kahverengi lekelere neden olur. D...

 

Güneş ışınları ve ilerleyen yaşla birlikte cildimizde melanin diye adlandırılan madde çoğalmakta ve kahverengi lekelere neden olur. Daha gençken güneşten korunmamak sonucu oluşan kahverengi lekeler çokca kişiyi rahatsız etmektedir. Güneş ışınlarının peşi sıra doğum kontrol hapları, stres, hamilelik ve genetik etkenlerden dolayıda yüzde kahverengi lekeler meydana gelebilmektedir. Doğru yüz bakımıyla bu lekeleri geçirmek, en azından azaltmak mümkündür. Peki yüzdeki kahverengi lekeler nasıl geçmektedir? Neler geçmek gerekir?

E vitamini yağı gibi hint yağıda yüzdekş kahverengi lekeleri geçirici etkiye sahiptir. Yüzünüzdeki lekeleri geçiriğ yüzünüze parlaklık veren hint yağını bir pamukla yüzünüze uygulayın.

Yüzünüzdeki kahverengi lekeleri geçirmek için kendinize çok maske ve bakım ürünü yapabilirsiniz. Kahverengi lekeler için mucizelerden birisi kırmızı soğandır. Bir adet kırmızı soğanın suyunu tam olarak sıkın. Daha sonrasında sıkılmış soğan suyunun üstüne 2 kaşık elma sirkesi eklemek suretiyle iyice karışana kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı kahverengi lekelerin üstüne her gün bir pamuk vasıtasıyla sürün.

Limon suyuyla kullanabileceğiz diğer kahverengi leke geçirici besin turptur. Bir adet rendelenmiş turpun üstüne 1 yemek kaşığı kadar limonun suyu ekleyin. Bu ikisini güzelce karıştırıp yüzünüze maske gibi sürün. 15 dk yüzünüzde bekletince yıkayın.

 

2 çay kaşığı kabartma tozu ve 2 tatlı kaşığı yoğurdu karıştırıp hazırladığınız karışımı da yüzünüze sürebilirsiniz.

Yüzdeki kahverengi lekeleri azaltıcı bir başka madde E vitamini yağıdır. Eczane ve aktarlarda bulabileceğiniz E vitamini yağını bir pamuk kullanarak yüzünüzdeki lekelerin üstüne uygulayın.

Limonun asidik özelliğini yüzünüzdeki kahverengi lekeleri geçirmek kullanın. Bir kase yoğurdun içine 5 çorba kaşığı limonun suyu ekleyin ve güzelce karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürerek kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Aloe vera bitkisi sivilce, yara gibi çokca cilt probleminde kullanılır. Yaşlılıkla birlikte yüzünüzde meydana gelen kahverengi lekeleri geçirmek için aloe vera bitkisinin içerisinden çıkan jeli lekelerin üstüne uygulayın.

Diğer bir renk açıcı asit içeren besin süttür. Sütü de yüzünüzdeki kahverengi lekeleri yok etmek için kullanabilirsiniz. 4 çorba kaşığı süt ve 2 çorba kaşığı hardal tozunu karıştırarak kahverengi lekelerin üstüne sürebilirsiniz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Saç dipleri nasıl güçlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?