Yumurta sarısının faydaları

Yumurtanın sarı kısmı içerisinde bol ölçüde protein ve vitamin bulundurur. Bu protein ve vitaminler vücut için hayli gereklidir. Yumu...

 

Fazla ölçüde protein ve vitamin deposu olan yumurtanın yararları saymakla bitmez. Vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan yumurtanın her kısmının değişik görevi vardır. Peki, yumurta sayısının yararları nelerdir?

Yumurtanın sarı kısmı içerisinde bol ölçüde protein ve vitamin bulundurur. Bu protein ve vitaminler vücut için hayli gereklidir. Yumurta sarısı, kemik gelişimine ciddi anlamda yarar sağlamaktadır. Bu nedenle doktarlar büyüme gelişimindeki çocuklara yumurta sarısını muhakkak tüketmelerini önerir.

Yumurta sarısının diğer bir faydası da içerisinde bulunan B vitamini çeşitlerinden olan Niasin vitaminidir. Bu vitamin özel olarak, menopoz dönemine giren kadınlar için çok faydalıdır. Üretilen yumurtaların içerisinde bol bol bulunan lutein ve zeaksantin gibi önemli antioksidanlar göz ve kalp-damar sağlığı açısından son derece yararlıdır.

Yumurtanın sarısı cilt için de bir çeşit doğal kozmetik ürünüdür. Yumurtanın sarısı maske olarak kulllanıldığında pozitif sonuçlar doğurur. Cildi fazla yağdan arındırır, gözenekleri sıkılaştırır ve yeni oluşan kırışıkların azalmasını sağlamaktadır. Saça maske olarak uygulandığı zaman saç serumunun gösterdiği etkiye benzer etki meydana getirir. Saçları protein yönünden beslemek suretiyle çok çok sağlıklı, hacimli ve yumuşak görünmesini sağlamaktadır. Benzer zamanda saçların baş düşmanı olan kepek probleminin azalmasına yardımcı olmaktadır. Yumurta sarısının içerisinde bulundurduğu diğer madde olan lesitin saçları nemlendirerek kolay bir şekilde şekle girmesini sağlamaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çiğ süt nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?