Yeni bina su aboneliği nasıl yapılır?

Apartmanların bahçe aboneliklerinde de, apartman yönetiminin bahçe abonelik karar defteri fotokopisi, yöneticinin kimlik fotokopisi v...

 

İnşaatı tamamlanmış binaların yeni su aboneliği, konut başına yapılmaktadır. Abonelik işlemlerini gerçekleştirmek için bizzat kişinin kendisi gittikçe yapabilir. Binaların(konut, işyeri, resmi kurum, ibadet yeri, yurt, okul) haline göre de abonelik prosesi değişiklik göstermektedir.

Apartmanların bahçe aboneliklerinde de, apartman yönetiminin bahçe abonelik karar defteri fotokopisi, yöneticinin kimlik fotokopisi ve kaşesi ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Şahsa ait bahçe abonelikte, arsa beyanı, tapu fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisi, fen işlerinden numarataj fotokopisi ve bağlı olduğu belediyeden imarlı olduğuna dair yazı ile su açtırılır. Bu abonelik türünde yapılacak keşif 5-15 gün arasında tamamlanır. 

Abone sahibinden alınan bedeller; hane başına 45m3 su karşılığı kadar teminat bedeli alınır. Konut tipine göre resmi olarak belirlenen bir ücret tahsil edilir. İşyeri için, abonelikte de yukarıdaki bütün belgelerle beraber, vergi levhası ve işyeri açma ruhsatı ile başvurulur. Yine keşifler, tamamlanır tamamlanmaz, sayaç takılarak su açılır. Kullanılacak binaların haline göre de sayaç bağlatma ve abonelik bedelleri değişiklik göstermektedir. Bütün bu bedeller daire başkanlığının belirlediği fiyatlarda, yine yukarıdaki evraklar ile beraber, abone sahibi engelli ise, %40 ve üstü engelli sağlık raporu, yurt ise yurt açma ruhsatının olması, resmi kurumsa ilgili kurumdan yetki içerikli talep yazısı olması gereklidir.

 

Bina abonelik işlemleri için, su-kanalizasyon idaresi genel müdürlüğünde, abone işleri daire başkanlığı biriminde gerçekleştirilir. Bunu yapmak için abone sahibi bir dilekçe ile başvurur. Başvurunun değerlendirilmesi için gereken belgeler; nüfus cüzdanı fotokopisi, abone numarası (Şantiye / İnşaat) mal sahibi ise tapu fotokopisi - kiracı ise kira kontratının fotokopisi, yapı kullanma izni belgesi... Eğer yapı kullanma izni belgesi yoksa iskâna başvuru yazısı, binanın statik raporu ve ilgili adrese ait; telefon doğalgaz ya da elektrik faturası gereklidir.

Belgeler ve dilekçe formu değerlendirildikten sonra binaya keşif yapılmış olması için birimin teknik elemanları gönderilir. Keşifler nihayetinde tahmini bir keşif bedeli hesaplanır. Abone sahibi keşif bedelini yatırarak, su sayacını satın alır. Sayaç teknik ekipler tarafından 1 iş günü sonra abonenin adresine takılır. Sonrasında su açılır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Ev ne zaman satılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?