Yanmış saçlar nasıl boyanır?

Boyama sıklığının yanında ek olarak diğer önemli nokta da boya seçimidir. Örnek vermek gerekirse açık renk tonundaki boyalar saçlara ...

 

Saç boyama işlemi her ne kadar özen gösterilerek yapılsa da art arda uygulanmasının bir sonucu olarak boyaların içerdiği kimyevi maddeler saçlara zarar verebilir. Bu sürecin nihayetinde bilinçli davranılmazsa saçlarda yanık oluşabilir. Yanık saçların bakımı diğer saçlara göre daha zordur ve rutin bakımının dışında ekstra bakıma ihtiyacı vardır.

Boyamanın sonrasında tarama işlemi yapılmamalıdır. Bu da saçın kırılmasını önlemek için basit bir önlemdir.

Tespit edilen yanmış kısımlara boya işlemi en son uygulanmalıdır.

Hazırlanan boyayı saça uygulanmadan önce saçın en fazla hangi bölgelerinin yıpranmış olduğu tespit edilmelidir.

Saç yanıkları genel olarak saçın uç kısımlarında olacağı için bu bölgeler boyama safhasında en sona bırakılmalıdır.

Boya saç diplerinden başlanarak aşağılara doğru yavaş hareketler ile ve saça zarar vermeden uygulanmalıdır.

Son olarak durulama suyunun soğuğa yakın biçimde ılık ayarlanması saçları korumaya yönelik bir uygulamadır. Boya sonrası bakım her saçın ihtiyacı olan bir uygulama olmakla beraber yanmış saçlar için zorunlu bir uygulamadır. Tersi durumunda saçlar daha çok yıpranır.

Boyanın bekleme süresiyle doğru orantılı olarak saçın yıpranması da artış göstermektedir. Bu yüzden saç renginin yakalanması için boyanın saçta beklemesi gerekli olan sabit süre beklenmemeli, onun yerine gereken olan sabit süreden on dakika daha az bekletilmelidir. Bunun sayesinde saç daha az yıpranacaktır.

 

Boyama sıklığının yanında ek olarak diğer önemli nokta da boya seçimidir. Örnek vermek gerekirse açık renk tonundaki boyalar saçlara daha çok zarar vermektedir. Bunun sebebi uygulanacak saç rengini açmak için seçilen açık tonlardaki boyanın daha çok kimyevi içermesidir. O yüzden saç boyası seçerken olabildiği miktardai olabildiği ölçüde uygulanacak saç rengine en yakın saç rengi belirlenmeli ve uygulanmalıdır. İki renk arasında fazla fark olması saçların göreceği zararı arttırmaktadır.

Yanmış saçlar her boya işlemiyle tekrar yıpranma sürecine girer. Çünkü her ne kadar kaliteli boya kullanılsa veyahut bitkisel boyalar tercih edilse saça kimyevi içerikli bir madde uygulanmaktadır ve saçın sahip olduğu renk pigmentleriyle oynanır. Şu nedenle yanmış saçların olabildiği miktardai olabildiği ölçüde az boyanması en sağlıklı çözümdür.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Zayıf saç nasıl boyanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?