Yanık kokusu nasıl geçer?

Ütü yaparken yanmış bir giysinin yanık kokusundan nasıl kurtuluruz? Bunu yapmak için ilk başta o giysiden kurtulun yahut giysinin yan...

 

Koku, bizleri rahatlatan, iyi hissettiren ve gevşeten bir faktördür. Bu yüzden güzel kokmak isteriz ve parfüm kullanırız. Her kişinin kendine has bir kokusu olduğu gibi evlerimizin de bir kokusu vardır. Evinizden gelen güzel kokular da sizi huzurlu hissettir. Fakat kokular, hem güzel aynı zamanda güzel olmayan kokuları içermektedir. Örnek verilecek olursa yanık kokusu, güzel olmadığı gibi, arınması da zor olan bir kokudur. Peki yanık kokusundan nasıl kurtuluruz? Bu problemin cevabı için, nasıl bir yanık kokusundan kurtulmaya çalıştığınız önemlidir.

Ütü yaparken yanmış bir giysinin yanık kokusundan nasıl kurtuluruz? Bunu yapmak için ilk başta o giysiden kurtulun yahut giysinin yanık tarafını keserek çöpe atın. Giysinin kestiğiniz kısmına başka bir ek dikerek veya oraya dekolte vererek giysinizi değerlendirebilirsiniz. Yanık giysiden kurtulduktan sonra, kokuya neden olan tek eşya, ütünüz kalacaktır. Ütünüzü de kullanım talimatlarını dikkate alarak, yüzeyindeki yanıktan kurtulmak için temizlemeye çalışın. Sonrasında ütünüzü balkon gibi açık alanlara koyarak havalanmasını sağlayın. Ütü yaptığınız odanızı da havalandırmayı unutmayın.

Ocakta unutulmuş bir yemeğin yanık kokusundan nasıl kurtuluruz? Bir zaman yemeğiniz ocakta kaldı ve geldiğinizde yanık kokusunun güzelce sindiğini fark ettiniz. Hepsinden önce hemen yemeğinizi çöpe dökün ve çöpü mutfağınızdan çıkarın. Tencereyi ve ocağı temizleyin. Sonrasında bir tavada biraz vanilya kavurun. 5-10 dakika bekletin. Bu yanık kokusunu hapsedecektir. Bir zaman sonra vanilyalı tavayı da boşaltın ve yıkayın. Balkonun kapısını açmanız, sizi sinen bir yanık kokusundan arındıramaz. Bir vantilator veya fön makinası gibi hava akışını hızlandırabileceğiniz bir aleti elinize alın. Balkon kapısına yönelerek, mutfağınızın diğer ucunda durun. Önceleri vanilya kavurduğunuz için hafif vanilya kokusu duyacaksınız. Yanık kokusu da geçmediyse, vanilya kokulu bir koku hapsedici sprey kullanın. Spreyden biraz havaya sıkın ve vantilatör kullanılarak kokunun hem yayılmasını hemde balkondan çıkmasını sağlayın. Bu hızlı halde hava akışı sağlayacaktır ve yanık kokusundan arınmanızı hızlandıracaktır.

 

Yanık kokusunu evden çıkarmak için biraz uğraşmanız gerekecektir. Ama bu kötü koku kalıcı olmayacaktır. Erken davranırsanız en zor olan yanık kokusundan da kolayca kurtulabilirsiniz.

Ufo gibi sobalardan meydana gelen yangınların yanık kokusundan kurtulmak için ise, odada bulunan koltuk, halı, ve masa örtüleri gibi eşyaları güzelce temizlemelisiniz. Sonrasında perdelerinizi yıkamalısınız. Çünkü kötü kokuları en fazla çeken ev eşyası perdelerinizdir. Lakin bunlar yeterli olmayabilir. Koku tam olarak sinmişse, duvarları boyatarak da kokudan temelli kurtulmaya çalışabilirsiniz. Böylece kokunun sindiği her yerden kokuyu arındırmış olacaksınız.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan İgdaş aboneliği nasıl alınır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?