Yakı otu nerede yetişir?

Yakı otunun aradağı ilk şey nemdir. Nemli bölümlerde verimli halde yetişir. O nedenle de ormanlık alanlarda yakı otuna sürekli rastla...

 

Latince ismi herba moxibustion olan yakı otu, küpeçiçeğigiller ailesine özgü bir bitki olarak bilinmektedir. Halk dilinde meragülü ismi ile de bilinir. Çok senelik bitki türlerinden olan yakı otunun çok cinsi bulunmaktadır. Boyu 2 metrelere kadar çıkabilir. Çoğu zaman pembe renkte çiçekler açar. Çiçeklerinin boyları 30 cm etrafında değişir. Çok faydası da bulunan yakı otunun yetişmesi için gereken olan bazı şartlar vardır.

Yakı otunun aradağı ilk şey nemdir. Nemli bölümlerde verimli halde yetişir. O nedenle de ormanlık alanlarda yakı otuna sürekli rastlanır. Nem olduğu sürece kendi kendine de yetişebilir. Seyrek ormanlar ve su kenarları yakı otunun doğal yetişme alanları arasında yer bulur.

Nemli bölgeleri sevdiği için dünyada yakı otu denildiğinde Asya'nın güney bölümleri akla gelir. Lakin Avrupa'da, Amerika'da, Avustralya'da yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. Türkiye'de en fazla Trabzon, Giresun ve Adana içinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Lakin bu şehirlerin peşi sıra ülke genelinde yaygın olarak rastlanılan bir bitki türüdür.

Killi, kireçli ve azotlu toprakları sever. Lakin nem olduğu sürece diğer toprak türlerinde de gelişme gösterebilir. Yetişmesi için bir özel bakıma gerek yoktur.

Tohum kullanılarak çoğaltılan yakı otunu evlerin bahçelerinde yahut balkonlarında bir bakım yapmadan kolay bir şekilde yetiştirilmesi mümkündür.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Ciğer otu nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?