Yağlar kasa dönüşür mü?

Spor yapıldığı sırada kasların büyümesi için onlar zorlanır ve bu nedenden dolayı daha çok güce ihtiyaç duyulur. Vücudumuzun bu gücü ...

 

Spora başlayan bir çok kişinin aklında “Yağlarım kasa dönüşür mü ?, “Sporu bıraktıktan sonra kaslarım sarkar mı?” "Doğal olarak bölümsel zayıflayabilir miyim?" soruları vardır. Acaba bu soruların cevabını net bir biçimde verebilmek mümkün mü?

Yağlar Kasa Dönüşüyor

Spor yapıldığı sırada kasların büyümesi için onlar zorlanır ve bu nedenden dolayı daha çok güce ihtiyaç duyulur. Vücudumuzun bu gücü üretebilmesi kaslarımızın hacminin artmasına bağlıdır. Kas hacmimiz arttıkça vücudumuzun kalori yani enerji ihtiyacı artar. Bu enerji de genetik faktörlere göre vücudumuzda depolanmış olan yağlar yakarak sağlanmaktadır. Kısaca kas hacminin artması için gereken enerji yağ yakımından karşılanıyor. Bir çok insan bu olayı “yağlar kasa dönüşüyor” olarak biliyor. Ama bu hal en doğru bir biçimde “Yağ yakıp, kas inşa etmek” olarak ifade edilebilmektedir.

Sadece Karın Bölgesindeki Yağları Eritmek İstiyorum

Estetik operasyon dışında, yağlardan bölümsel olarak kurtulmanın bir yolu yoktur. Çoğunlukla vücudumuzun her yerinden yağ yakımı olmakla beraber, hangi bölgelerinden hepsinden önce yağ yakacağımız da genetik faktörler tarafından belirlenir. Yağların en son kaybedildiği yerler ise genelde erkeklerde karın bölümü, kadınlarda ise kalça bölgesidir. Ek olarak erkekler vücutlarında kas dokusu fazla olduğundan ötürü yağlarını bayanlara göre daha kısa bir zaman de eritebilirler. 

 

Sporu Bırakırsam Kaslarım Sarkar

Yukarıda da bahsedildiği üzere yağın kasa dönüşmeyeceği gibi kas da yağa dönüşmez.  Kaslar uyarıldıkları zamanda diri ve gergin kalmaya devam ederler. Lakin insanlar antreman yapmayı bıraktıkları zaman kaslar küçülür, hacmini ve sıkı görüntüsünü kaybederler. Bunun üstüne de dengesiz bir şekilde beslenmek eklenirse küçülen kasların üstü yağ tabakasıyla kaplanmaya başlar. Bu olay kişilerin kaslarım sarkıyor biçiminde, yanlış düşünmesine neden olabilmektedir.

Yağlar ve kaslar biri birinden değişik yapıya sahiplerdir. Yağ; şahısların genetik faktörlerine göre vücudumuzun belli bölümlerinde, daha sonrasında enerji vermek amacı ile depolanan bir maddedir. Kas; vücut içerisinde yer bulan, görevi güç oluşumu ve hakeret sağlamak olan bir dokudur. O nedenle yağlar ve kasların biri birine dönüşümü mümkün değildir. Peki insanlar neden tam tersini düşünürler?

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kol nasıl esnetilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?