Yaban mersini nasıl saklanır?

Derin dondurucuda şoklanarak saklanan yabanmersinin ömrü hayli uzundur....

 

Botanikteki ismi Vaccinium myrtillus olan yabanmersini, fundagiller ailesinden gelen ılıman iklimlere özgür bir bitki olarak bilinir. Türkiyede Karadeniz Kısmında, rakımı yüksek ormanlar, fundalıklar ve kırlarda kendi kendine yetişir. Doğal türlerinin yanında kültür türleriyle ticari olarak da üretimi yaygındır.

Derin dondurucuda saklama

Derin dondurucuda şoklanarak saklanan yabanmersinin ömrü hayli uzundur.

Taze yabanmersinlerini bol suda yıkayıp, süzün.

İçindeki çürümüş, ezilmiş meyveleri ayırın.

Münasip büyüklükteki bir buzdolabı poşetinin içine tek kullanımlık porsiyonlar durumunda, tek sıra olarak yerleştirin.

Poşetin havasını elinizle bastırıp çıkarttıktan sonra ağzını sıkıca kapatın.

Derin dondurucuya yerleştirin.

Türlü bölümlere göre çalı çileği, ayı üzümü, köpek üzümü, çoban üzümü değişik adlar ile anılır. Çeşidine göre puslu yahut parlak mavi renkli meyvelere sahiptir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan yabanmersini, en sağlıklı meyvelerden biri olarak kabul edilir

Yaban mersini nasıl saklanır?

Atmosfer gazı tekniği ile üretilmiş, el değmeden paketlenmiş ürünler, son kullanma tarihine kadar, açılınca ise hava almamak şartıyla buzdolabı içerisinde birkaç ay süreyle saklanabilir.

Taze yaban mersini, hasattan sonra fazla sağlam değildir ve kısa zamanda bozulmaya başlar. Bu yüzden bekletilmeden tüketilmesi gerekmektedir  Daha sonrasında kullanılmak üzere tazesinden şoklanarak kullanılabilmektedir. Kuru yabanmersinleri, diğer kurutulmuş meyvelerde olduğu gibi havayla teması olmayan, direkt güneş ışığı almayan serin alanlarda saklanabilir.

 

Yaban mersinin besin değerleri

Bir su bardağı taze yaban mersini 84 kaloriye sahiptir. gram kolesterol, 1.1 gram protein, 0.49 gram yağ, 21 gram karbonhidrat ve 3.6 gram (günlük ihtiyacın % 14’ü ) diyet lifi içerir. Günlük C vitamini ihtiyacının %24’ü, B6 vitaminin %5’i ve K vitamini ihtiyacının % 36’sı yabanmersininden karşılanabilir. Vitaminlere ek olarak; demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, sodyum, manganez, çinko, bakır gibi mineralleri

Yaban mersini nasıl tüketilir?

Yabanmersini taze veyahut kurutulmuş olarak tüketilebilmektedir. Meyvelerin hasattan sonra raf ömrü son derece kısadır. Mevsimi dışında tüketilmek üzere reçel, marmelat, meyve kompostosu yahut meyve kurusu olarak hazırlanabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yaban mersini nasıl yenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?