Yüksek tansiyon neden olur?

Tansiyon ne zaman yükselir? İnsan vücudundaki tansiyonun yükselme sebepleri nelerdir? İşte dikkat etmemiz gerekenler...

 

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Damarlarda gereken kan basıncının normalden fazla olması yüksek tansiyon adını almaktadır. Her ne kadar ileri yaşlarda görülse de yüksek tansiyon problemi genç yaşta da bireylerin başına gelebilen büyük bir sorundur. Yüksek tansiyon tedavi edilmediği takdirde felç, damarlarda daralma, kalp yetmezliği ve büyümesi, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık problemlerine de sebebiyet verebilecektir.

Yaş ilerledikçe tansiyonun yüksek çıkması olası bir etken olarak görülse de damarların esnekliğini kaybetmesi, yüksek tansiyona neden olabilmektedir. Vücuttaki su ve tuz oranı, hormon seviyesi, böbrek, sinir sistemi ya da damarların durumu da yüksek tansiyon riskiyle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Ayrıca günlük hayatta bazı dikkatsizlikler de yüksek tansiyonun nedenleri arasındadır. Yüksek tansiyon riski taşıyan etkenler yüksek tansiyon nedenleri arasında görülerek özellikle beslenme konusunda daha dikkatli olunmasını gerektirmektedir.

Tansiyon neden yükselir?

Obezlik

Sürekli stres altında olmak ve kaygılı olma durumu

Alkol tüketimi

Yemeklerde aşırı tuz kullanımı

Genetik tansiyon problemleri

Diyabetik hastalıklar (şeker hastalığı)

Sigara kullanımı

 

Yüksek tansiyona neyin ya da nelerin etki ettiği bilinmediği durumlarda tıp dilinde esansiyel (primer) hipertansiyon olarak adlandırılır. Ancak bir hastalık veya kullanılan bir ilacın yan etkisi sebebiyle de yüksek tansiyon problemleriyle de karşılaşılabilmektedir. Bu yüksek tansiyon türüne de sekonder hipertansiyon adın verilmektedir. Sekonder hipertansiyone neden olan etkenler yaşadığınız sağlık sorunları nedeniyle kendini göstermektedir.

Bu sağlık sorunları şöyle sıralanabilir.

Kronik böbrek hastalığı ve böbrek üstü bezleri hastalıkları

Hiperparatiroidi hastalığı

Gebelik tansiyonu ve preeklampsi( gebelik zehirlenmesi)

Böbreğe kanı ileten damarlardaki daralma gibi sağlık problemleri yüksek tansiyon nedenleri arasında görülmektedir.

Ayrıca doğum kontrol hapları, içeriği bilinmeyen ve bilinçsiz kullanılan zayıflama ilaçları, soğuk algınlığı ve migren tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar da yan etki olarak yüksek tansiyon nedenleri arasında görülebilmektedir. Yüksek tansiyon nedenlerinde doğru tanı ile uygun tedavi yöntemleri kullanılarak ciddi sağlık problemlerinin önüne geçmeniz sağlanabilir.

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ülser nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?