Vücut çatlaklarına iyi gelen yağlar

Vücutta oluşan çatlakların birden çok sebebi bulunmaktadır. Hamilelik, ani kilo kaybı yahut kilo alımı, genetik özellikler, hızlı büy...

 

Cilt yüzeyinde meydana gelen ince ve soluk renkli çizgiler vücut çatlakları olarak adlandırılır. Çatlaklar, vücudumuzun değişik bölümlerinde meydana gelir. Genelde karın bölümü, kolların üst bölümleri, kalça ve göğüs vücut çatlaklarının yoğunluk gösterdiği bölümlerdir. 

Vücutta oluşan çatlakların birden çok sebebi bulunmaktadır. Hamilelik, ani kilo kaybı yahut kilo alımı, genetik özellikler, hızlı büyüme, stres ve hormonsal değişiklikler en belli nedenlerdir. Cilde esneklik sağlayan kolojen liflerinin yapısının bozulmasıyla oluşur. Hint yağı, kakao yağı, E vitamini yağı, zeytinyağı, avakado yağı, lavanta yağı ve kuşburnu ağı vücut çatlaklarına iyi gelir. Vücut çaklaklarını ortadan kaldırmak için bu yağları kullanmanın yanında düzenli biçimde egzersiz yapılmış olması da önem taşır.

E vitamini yağı

Cildin esnekliğini artıran E vitamini yağı, vücudumuzun gergin bölgelerine uygulanmaktadır. Bu işlem gün içinde iki kez tekrarlanır. 

Kakao yağı

Cilt için gayet faydalı bir madde olan kakao yağı, gün içinde 2 kez olmak üzere ilgili bölüme uygulanmalıdır. İşlemin etkisini gösterebilmesi için asgari 2 ay süresince günlük olarak tekrarlanmalıdır.

Lavanta yağı

Vücudumuzun doğal yapısını koruyarak oluşabilecek çatlakların önlenmesini sağlayan lavanta yağı sivilce oluşumunu da engeller. 

Kuşburnu yağı

 

Cilde esneklik sağlayan kuşburnu yağı, nazik bir masajla problemli bölüme uygulanmaktadır. Kuşburnu yağı, cilt çatlaklarına iyi gelen diğer yağlar ile bir karışım biçimine getirilerek de kullanılabilmektedir.

Hint yağı

Vücut çatlaklarının bulunmuş olduğu kısma Hint yağıyla on dakika hafif hareketler ile masaj yapılmaktadır. İnce yapılı ve pamuklu bir bez kullanarak bölgenin sarılması gerekmektedir. Sıcak su torbası, ısıtma pedi gibi bir ürün ile ilgili bölgenin yarım saat sıcak tutlması gerekmektedir. Bu işlem bir ay süresince günlük olarak uygulanmalıdır.

Zeytinyağı

İçerdiği antidoksin maddeler yardımıyla zeytinyağı, vücut çatlaklarını gidermek için kullanılmaktadır. Zeytinyağı, ılıkken problemli bölümlere uygulanmaktadır 

Avokado yağı

A, D ve E vitaminleri açısından zengin olan avokado yağı, cildin pürüzlü yapısını düzeltirken bir taraftan da esnekliğini arttırır. Esnekliğin artması ile vücut çatlakları ortadan kalkar. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Açık kahverengi nasıl kombinlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?