Voleybolda plonjon nasıl yapılır?

Plonjon hareketi voleybolcunun topun geldiği yöndeki ayağını öne atması ile başlar. Daha sonrasında vücut ağırlığı bu ayak üstüne ver...

 

Voleybol karşılaşmalarında seyirciyi en fazla heyecanlandıran hareket nedir diye sorsak, tartışmasız ki büyük bir çoğunluk adını bilmese de plonjon hareketini tarif edecektir. Peki ama hareket nasıl yapılmaktadır?

Plonjon Nasıl Yapılır?

Plonjon hareketi voleybolcunun topun geldiği yöndeki ayağını öne atması ile başlar. Daha sonrasında vücut ağırlığı bu ayak üstüne verilerek kollar ileri uzatılır ve ileri doğru vücut destek alınan ayak ile ileri doğru atılır. Yere doğru ivme alınmak suretiyle yapılmış olan bu hareket devamında top havalandırılır ve voleybolcu destek ayağı ile benzer taraftaki omuzu üstünde dönerek ayağa kalkar. Böylelikle rakibin puan kazanması engellenir ve hareket tamamlanmış olur.

Plonjon Hareketi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek olarak plonjon hareketi sakatlıklara maksimum yol açan hareketlerden bir tanesidir. Hassaten acemi sporcuların dönüşler esnasında kendilerini en direkt dizliklerin kendini koruyacağını sanarak dizleri üstüne düşmeleri sakatlanmalara yol açabilir. Bu neden ile topa vuruş dönüş öncesinde gerçekleşmeli ve dizin yan tarafına düşülmelidir. Tersi haller hiçte istenmeyen sakatlanmalara neden olabilir.

Anlatılması bu denli kolay olsa da hayli hızlı oyun olan voleybolda bu hareketi doğru olarak yapmak bir hayli zordur. Mili saniyelerle ölçülebilecek bir zaman diliminde harekete karar vermeniz ve doğru ayağınızı ileri doğru atmanız gerekmektedir. O nedenle sürekli bir biçimde oyun takibi şarttır.

 

Plonjonun Amacı Nedir?

Plonjon hareketi voleybolcuların uzanamayacakları kadar uzakta olan toplara yaptıkları hareketlere denir. Tanımından da anlaşılacağı üzere bu hareket topun kendi yarı sahasında yere yaklaştığı ve rakibin puan kazanacağı durumları alt etmek için kullanılan harekettir. Seyir zevki de hayli yüksek olan bu hareket izleyenleri memnun eden bir hamledir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Judoda nasıl kuşak sahibi olunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?