Vişne suyu nasıl içilir?

Vişne suyu, en güçlü antioksidanlardan biri olan quercetin içermektedir. Quercetin kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesini düşü...

 

Ekşi tadıyla taze meyveden çok suyu ve reçeli yaygın olan vişne içindeki vitaminler ve mineraller ile şifa dağıtıyor. Vişne suyu kalp damar sağlığı başta olmak üzere, antioksidan ve anti-enflamatuar içeriği ile çokca hastalığa karşı koruma sağlıyor.

Kolesterolü düşürür 

Vişne suyu, en güçlü antioksidanlardan biri olan quercetin içermektedir. Quercetin kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesini düşürür.

Diğer yararları:

Kas hasarlarında iyileşme sürecini hızlandırır.

Astım ve diğer solunum hastalıklarının neden olduğu şikayetlerini hafifletmek için yararlıdır.

Vücudumuzu gevşetir ve uyku vermektedir.

Cildi nemlendirir ve gençleştirir.

Sindirim ve bağırsak sisteminin sağlıklı halde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Vücudumuzdaki ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır.

İçerdiği yüksek miktardaki demir ile kansızlık sorunun giderilmesine yardım eden olur.

Nasıl Tüketilir?

Kötü kolesterolü düşürmesinden kas onarımına kadar çok faydaya sahip olan vişne; taze meyvelerinden meyve suyu, reçel, marmelat, komposto yahut şıra yapılarak da tüketilebiliyor. Ancak, uzmanlara göre vişnenin yararlarından tam anlamıyla yararlanabilmek için şeker ilavesi yapılmadan tüketilmesi gerekiyor.

Vişne Suyunun Faydaları

Vişne gibi kırmızı meyveler antosiyaninler açısından son derece zengindir. Antosiyaninler yalnızca bitkisel besinlerde bulunan, sebze ve meyvelere mavi ve kırmızı renkleri veren fitokimyasallardır. Bu sınıftaki diğer meyve ve sebzeler; ahududu, çilek, pancar, kızılcık, elma, kırmızı soğan ve kırmızı fasulyedir. Antosiyaninler sağlıklı kan dolaşımını teşvik eder, sinir fonksiyonlarının sağlıklı biçimde çalışmasını sağlamaktadır ve kansere karşı koruma sağlamaktadır.

 

Kanseri önler 

Karsinojenler, hava, su ve gıdalarda bulunan, vücut hücrelerine zarar veren ve kanser oluşumunu tetikleyebilen maddelerdir. Vişne suyundaki antosiyaninler hücre dönüşümünü durdurmak için yararlıdır. Bilhassa meme, akciğer, karaciğer ve cilt kanserlerine karşı koruyucudur.

Vişne suyu içerdiği fitokimyasallar ile serbest radikallerin vücutta oluşturduğu oksidatif hasara karşı vücudumuzu korur. Oksidatif hasar; başta ateroskleroz olmak üzere, kanser, diyabet ve Alzheimer gibi hastalıklarda ölüm oranında bir artışa neden olabilir. Son senelerde yapılmış olan bilimsel araştırma sonuçlarına göre, yetişkinlerdeki düzenli vişne suyu tüketimi kanser ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı koruma sağlıyor.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Üzümlü cupcake nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?