Valör nedir?

Mesela bankaya yatırılmış olan paranın fiilen faize tabi tutulduğu tarih valör adı altında anılır. Farz edelim ki banka üstünden bir ...

 

Valör sözcük olarak çok kişiye yabancı gelebilir, lakin tanımı yapıldığı zaman nerdeyse herkesin kolay bir şekilde anlayabileceği bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi son günlerde pekçok kimsenin bankaları kullanması ve bankacılık sektörünün geçmişe nazaran çok çok büyümüş ve gelişmiş olmasıdır. Valör de bankacılıkta kullanılan terimlerden bir tanesidir.

Mesela bankaya yatırılmış olan paranın fiilen faize tabi tutulduğu tarih valör adı altında anılır. Farz edelim ki banka üstünden bir havale işlemi gerçekleştirildi; o havalenin yapıldığı kişinin üstüne ne zaman geçirileceğini belirten tarihe valör denmektedir. Valör esasen bankanın yatırılan paradan birazcık daha fazla yararlanmasını sağlayan bir kavramdır. Valör tarihi ve işlem tarihi arasındaki fark diğer bir anlamda bankanın bu işlem üstünden kazanacağı parayı tayin eder.

Valör kelimesinin tanımına bakacak olursak: faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir. Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

Bankada bir işlem gerçekleştiğinde bu işlem hemen hesaba yansımaz. Bunu hepimiz bilmekteyiz. Örnek vermek gerekirse bir tatil günü bu işlem gerçekleşiyorsa, işlemin hesaba yansıması en yakın iş gününü bulmaktadır. İş günü içinde yine bir işlem gerçekleştirilirse anında bu işlem hesapta gözükmez. Bu hayatımızın içerisinde başımıza gelen olaylardır esasen. Ama bu hal iktisadi bir terimle isimlendirilmiştir ve bir hesaba fiilen yapılmış olan işlemin yansıması valör adı altında anılır.

 

Esasen vatandaş olarak veyahut müşteri olarak konuya bakılacak olursa bizler için negatif bir hadisedir. Çünkü paramızı kullanmak için beklemek zorunda kalırız. Bu valör tarihi gelmeden paramızı acilen kullanamayız. Fakat bu da bankaların uygulamış olduğu bir gerçektir.

İktisat terimleri sözlüğünün tanımında Valör: Faizin başlangıç tarihidir. Çekilen paralar için benzer günün, yatırılan paralar için de tahsil tarihini takip eden iş gününün valör olarak kabul edilmesi usul biçimine gelmiştir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Serbest yatırım fonları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?